2019-et idézték az indián nyár eredményei: rekorddöntő adatok szeptemberben
2022 szeptemberéhez képest az ősz első hónapjában közel 10%-kal többen fedezték fel Magyarország tájait. Az 1,4 milliós vendégszám 2,4%-kal múlta felül a pandémia előtti értéket, ezen belül a magyar vidéki tájakra csaknem 11%-kal több vendég érkezett 2019-hez képest. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai szerint szeptemberben 3,4 millió éjszakát töltöttek a turisták Magyarországon, ami csaknem 6%-kal volt magasabb, mint tavaly ilyenkor. Budapest és a Balaton volt a legnépszerűbb desztináció, a vidéki települések közül pedig Hévíz lett a szeptemberi hónap leglátogatottabb települése. A főszezont idézte a szállodák közel 60%-os átlagos kapacitás-kihasználtsága is.
Az NTAK adatai szerint a forgalom nagyobb része vidéken realizálódott szeptemberben, ugyanis 2,2 millió vendégéjszakát regisztráltak a fővároson kívüli szálláshelyeken. Így az ősz első hónapja mind a tavalyinál, mind a 2019-es mutatóknál erősebb vidéki vendégforgalmat eredményezett. Emellett több belföldi vendég is indult útnak, a 2019-es évnél közel 15%-kal többen. Nagy részüket a vidéki turisztikai kínálat érdekelte, összesen 1,5 millió éjszakát töltöttek belföldi látogatók a vidéki szálláshelyeken, ami 10%-os emelkedést mutat a 2019-es rekordévhez képest. 2022-höz viszonyítva 22%-kal több külföldi utazót láttak vendégül a hazai szálláshelyek. A nemzetközi vendégek elsősorban a szomszédos és közeli országokból érkeztek, de pihentek vidéki tájainkon izraeli, holland, brit és kínai turisták is.
Szeptemberben összesen 226 országból érkeztek hazánkba nemzetközi vendégek, akik 1,8 millió éjszakát töltöttek Magyarországon, mely 13%-kal magasabb a tavalyi értéknél. Szeptemberben az öt legfontosabb küldőpiac: Németország, Csehország, az Egyesült Királyság, Lengyelország és az Amerikai Egyesült Államok volt. Döntő többségük a fővárosba érkezett, ahol az általuk eltöltött 1 millió vendégéjszaka 17%-kal haladta meg az egy évvel ezelőtti adatot. Mind a négy top-küldőországból jelentős bővülést tapasztaltak a fővárosi szálláshelyek, a német forgalom csaknem 20%-kal, a cseh 15%-kal, a lengyel pedig 26%-kal múlta felül az egy évvel ezelőttit. A legnagyobb növekedést ugyanakkor Kínából és Dél-Koreából mérték, ahonnan közel a négyszeresére, illetve a duplájára emelkedett a vendégéjszakák száma.
A Balaton szeptemberben is rengeteg turistát köszönthetett, a legnépszerűbb turisztikai térségként a vendégek 19%-át itt regisztrálták. Ezt követte a Mátra-Bükk, Budapest környéke, valamint Debrecen és térsége. Budapest után a tíz legtöbb vendégéjszakával büszkélkedő település döntően fürdőváros volt: Hévíz, Hajdúszoboszló, Balatonfüred, Bük, Siófok, Zalakaros, Debrecen, Zánka, Szeged és Eger. A belföldiek Balatonfüredet, Zánkát és Hajdúszoboszlót részesítették leginkább előnyben, míg a külföldiek Hévízt, Büköt és Hajdúszoboszlót választották. A turisták legszívesebben szállodákban kapcsolódtak ki, szeptemberben a belföldi vendégéjszakák 49%-a, a külföldiek 56%-a valósult meg hotelekben.
Kapcsolódó cikkeink
Turizmus és energia: Új lendület Dél-Európának
A nemzetközi gazdasági gondolkodásban régóta meghatározó szerepet játszott a „globális…
Tovább olvasom >Eurostat: tovább emelkedett az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma
Az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák becsült száma 2024-ben elérte…
Tovább olvasom >Airbnb-tiltás a VI. kerületben: hotellé alakulnak a magánlakások
2026. január 1-től tilos lesz magánszálláshelyeket üzemeltetni Terézvárosban, ami radikálisan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több száz oldalas jelentés készült a világ jövőjéről
Több száz oldalas tudományos jelentés készült a világ jövőjéről, amelyből…
Tovább olvasom >A Beyond Meattel társulva kínál a McDonald’s növényi csirkefalatokat Franciaországban
Új növényi alapú terméket vezetett be a McDonald’s a Beyond…
Tovább olvasom >Így csökkenthetik négy lépésben a cégek higiéniai karbonlábnyomukat
Okos megoldásokkal a cégek csökkenthetik a hulladék mennyiségét, mérsékelhetik ökolábnyomukat,…
Tovább olvasom >