177 millió forintos csalás a Booking.com rendszerében – így verik át a magyar utazókat
Három hónap alatt 177 millió forintot loptak el magyar utazóktól egy jól szervezett csalássorozat során a Booking.com rendszerében. A bűnözők először megszerezték a szállásadók fiókjait, majd ezen keresztül csapták be a vendégeket, akik így közvetlenül a csalóknak utalták el a szállásuk árát – számolt be róla a 24.hu.
Hogyan zajlott a csalás?
A csalók egy kifinomult módszert alkalmaztak: először adathalász emailekkel megtévesztették a szállásadókat, hozzáférést szereztek a fiókjaikhoz, majd a Booking rendszeren belül, annak hivatalos üzenetküldő funkcióján keresztül küldtek hamis értesítéseket a vendégeknek. Az üzenetek arra figyelmeztették az utasokat, hogy foglalásuk „azonnali feldolgozást igényel”, ellenkező esetben törlik azt.
Az érintett vendégek egy linkre kattintva egy, a Booking hivatalos felületére megszólalásig hasonlító weboldalra jutottak. Itt arra kérték őket, hogy adják meg bankkártyaadataikat, valamint az SMS-ben kapott megerősítő kódot is. Az utasok így akaratlanul a csalók bankszámlájára utalták a pénzt, és nem a valódi szálláshelynek.
Egy újságíró is célkeresztbe került
A 24.hu egyik újságíróját is megpróbálták átverni a csalók. Ő egy spanyolországi szálláshelyet foglalt még novemberben, de januárban gyanús üzenetet kapott a szállásadótól. Az üzenetben az állt, hogy a foglalása azonnali feldolgozást igényel, és egy megadott emailcímen kell felvennie a kapcsolatot a szálláshellyel. Az újságíró először válaszolt a levélre, de a későbbi, egyre gyanúsabb instrukciók miatt időben felismerte a csalást, így nem esett áldozatul.
A Booking és a rendőrség reakciója
A Booking.com a 24.hu megkeresésére közölte, hogy rendszerüket nem törték fel, viszont egyes szállásadó partnereik áldozatul estek adathalász támadásoknak, amelyek jogosulatlan hozzáférést eredményeztek a fiókjaikhoz. Ezáltal a csalók belülről küldhettek hitelesnek tűnő üzeneteket a vendégeknek.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) jelentése szerint január végéig 112 esetben érkezett bejelentés, amelynek során magyar utasokat károsítottak meg. Az okozott kár összege novemberben 32,3 millió forint, decemberben 136,7 millió, míg januárban 8 millió forint volt. Az átlagos károkozás mértéke alkalmanként 1 millió 580 ezer forintot tett ki.
Hogyan védekezhetünk a csalás ellen?
A szakértők szerint érdemes fokozott óvatossággal kezelni a Booking.com-on keresztül érkező üzeneteket, különösen, ha azok fizetési adatokat kérnek. Fontos tudni, hogy a hivatalos foglalások mindig a Booking rendszerén belül történnek, és a fizetést soha nem kell külön emailben vagy üzenetben megadott linken keresztül elvégezni. Amennyiben gyanús üzenetet kapunk, érdemes közvetlenül a Booking ügyfélszolgálatához fordulni és ellenőrizni a foglalásunkat.
A hatóságok továbbra is vizsgálják az ügyet, és igyekeznek felderíteni a csalók kilétét, hogy megelőzzék a hasonló esetek ismétlődés
Kapcsolódó cikkeink
Megállapodást kötött a BDPST Group és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.
A BDPST Group portfóliójába tartozó DOME Kft. és a Budapest…
Tovább olvasom >Lángos-luxus a Balatonnál: már 3900 forintba is kerülhet egy sajtos-tejfölös
A klasszikus balatoni lángos egykor filléres retró ételnek számított, 2025…
Tovább olvasom >Médiaunió: Érzelmi manipulációval csalnak ki milliókat – már Magyarországon is
Egy online kapcsolat, ami szinte túl tökéletes. Egy befektetési lehetőség,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hazánk újra mentes a magas patogenitású madárinfluenzától
Magyarország ismét madárinfluenzától mentesnek minősül az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) előírásai…
Tovább olvasom >Közeleg a Lidl Balaton-átúszás
A jövő héten, július 26-án rendezik a 43. Lidl Balaton-átúszást,…
Tovább olvasom >Tudatos táplálkozás – az okos döntések számítanak, nem a szigorú szabályok
Továbbra sem érzik a fogyasztók, hogy enyhülne rajtuk a magas…
Tovább olvasom >