100 millió, 15 év, 250.000 Széchenyi Kártya
Ünnepélyes keretek között adták át ma Budapesten a 250 ezredik Széchenyi Kártyát és az első 100 milliós Széchenyi Kártya igénylésért járó emlékkártyát a KAVOSZ Zrt. és a Program fennállásának 15. jubileumi évében.
A hazai mikro- és kisvállalati ügyfélkör finanszírozási nehézségeinek megoldására Demján Sándor 2000-ben javasolta Orbán Viktor akkori Miniszterelnök részére (az akkori gazdasági miniszter Matolcsy György támogatása mellett) egy államilag támogatott kedvezményes feltételrendszerű, tárgyi biztosíték nélküli folyószámlahitel bevezetését.
A Kormányzat felkarolta a kisvállalkozások finanszírozásának újszerű megoldását és meghirdették a Széchenyi Kártya Programot. A Program megvalósítására egyúttal felkérték a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát (MKIK) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét (VOSZ), mely szervezetek a Program működtetésére és koordinálására létrehozták a KAVOSZ Zrt-t.
15 év telt el azóta. A Program keretében összesen 1 841 milliárd forint hitelösszeg került kihelyezésre, 258 ezer létrejött hitelszerződéshez kapcsolódóan.
Ez azt jelenti, hogy ez idő alatt a hazai vállalkozások 343 ezer hiteligénylést nyújtottak be (az idei év végére a beadott kérelmek száma várhatóan eléri a 350 ezret), melyek 84%-a vidéki és 16%-a budapesti vállalkozások általi igénylés.
A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel maximális hitelösszege kezdetben 1 millió forint volt. A hitelkeret az elmúlt 15 évben többször emelkedett – 2003-ban 5 millió, 2004-ben 10 millió, 2006-ban 25 millió, 2015-ben 50 millió, és most, 2017 őszén 100 millió forintra – mindig a vállalkozók igényeket kiszolgálva.
A zártkörű rendezvényen Orbán Viktor miniszterelnök úr jelentette be a Széchenyi Kártya Program valamennyi hiteltípusában a felvehető maximális hitelkeret 100 millió forintra történő emelését. A Kormányzat az emelt összegű hitelügyletekre is biztosítja az eddigi mértékű kamat-és kezességi díjtámogatást (egyedüli kivétel az idei évben létrejött 50 millió forint feletti Széchenyi Kártya Folyószámlahitel, ahol kezességi díjtámogatás egyelőre még nem kapcsolódik az emelt összegű hitelszerződésekhez.)
A Széchenyi Kártya Program hat hiteltípusból áll, ezáltal a kis- és középvállalkozások mindennemű pénzügyi problémájára megoldást tud kínálni.
A KAVOSZ Zrt. és a Kormányzat a Program valamennyi konstrukciójában igyekszik azonnal reagálni a piaci körülményekre. Erre kiemelendő példa a kedvezőtlen időjárás miatt kárt szenvedett gazdák támogatása (legutóbb fagy- és jégkár sújtotta agrárvállalkozások), akik az Agrár Széchenyi Kártya keretében költségmentes hitelt kaphattak.
A Program vállalkozások tömegét éri el sikeresen. Jelenleg havonta átlag 17 milliárd forint hitel kerül kihelyezésre, hetente 300 hitelszerződés jön létre, óránként 100 millió forint összegű hitelhez segítik a vállalkozásokat.
A Széchenyi Kártya Programban valamennyi résztvevő szervezet a közös munkát, a vállalkozók fejlődését tartja szem előtt, ennek köszönhető a töretlen együttműködés, hogy a piaci igények felmerülésekor gyorsan és hatékonyan megvalósíthatóak különböző támogatási programok.
Ennek az együttműködésnek a keretein belül és a kölcsönös megbecsülés jegyében számos Széchenyi Kártya Programban résztvevő vállalkozót jelképes elismerésben részesített Orbán Viktor miniszterelnök úr, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára, Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója és a partner bankok (Budapest Bank, az ERSTE Bank, a Gránit Bank, az MKB Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank, a Sberbank, a Takarékbank és az Unicredit Bank) első számú vezetői.
Az eredmények méltó megünneplésében részt vett továbbá az MNB Elnöke, a nemzeti fejlesztési miniszter, a nemzetgazdasági miniszter, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, valamint a vállalkozók hitelhez jutását készfizető kezességvállalással segítő garantőr intézmények vezetői is.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Elek meghirdette a kamarai reneszánsz programját
Október 30-án tartott tisztújító küldöttgyűlésén a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara…
Tovább olvasom >Együttműködési szerződést írt alá a Menedzserek Országok Szövetsége és a VOSZ
A Menedzserek Országos Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos…
Tovább olvasom >Vezetői képzés jövőjéért írt alá együttműködési szerződést a Menedzserek Országok Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége
A Menedzserek Országos Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos…
Tovább olvasom >További cikkeink
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka Díjakat
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka Díjakat, rekordszámú,…
Tovább olvasom >Ma kezdődik a World Science Forum Budapesten
Ma kezdődik Budapesten a World Science Forum (WSF – Tudomány…
Tovább olvasom >