10%-os alapvámot és országspecifikus tarifákat vezet be Trump
Donald Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok április 5-től 10%-os vámot vet ki minden importra, míg április 9-től egyes kereskedelmi partnerekre – köztük Kínára, Japánra és az Európai Unióra – még magasabb, kölcsönös vámokat alkalmaz.
Ezen országok esetében a vámok mértéke – a viszonosság jegyében – az amerikai importra a kalkulációk szerint kivetett kereskedelmi akadályok – köztük vámok és adók – fele lesz: az EU-ból érkező termékekre 20%-os vám vonatkozik, Kínára 34%-os, Japánra 24%-os, míg Vietnámra 46%-os vám vár. A Kanadára és Mexikóra korábban kivetett vámokat nem érintik az új vámintézkedések.
A rendelkezés szerint a vámok csak az árucikkek nem amerikai tartalmú részére vonatkoznak, amennyiben a termék legalább 20%-ban az USA-ban készült. Bizonyos termékek – például az acél, az alumínium, az autók és alkatrészek, a réz, a gyógyszerek és a félvezetők – mentesülnek az új vámok alól.
Az intézkedés az élelmiszeripar szerint a gyártóknál, és végső soron a fogyasztóknál jelentős költségnövekedést eredményezhet.
A Consumer Brands Association ellátási láncokért felelős alelnöke, a Grocery Dive által idézett Tom Madrecki azonnal a vámpolitika „finomhangolására”, és az alapvető nyersanyagok és alapanyagok vámok alóli mentesítésére szólította fel Trumpot. Szerinte ez elengedhetetlen az élelmiszer-termelésben működő munkahelyek védelme és az „indokolatlan infláció” elkerülése érdekében.
A szakember közleményében jelezte, hogy bármennyire is jó szándékú az elnök America First kereskedelmi politikája, nem hagyható figyelmen kívül, hogy az amerikai vállalatok bizonyos alapanyagok kapcsán külső forrásra kell, hogy támaszkodjanak.
Madrecki hangsúlyozta:
– A kölcsönös vámok, amelyek nem veszik figyelembe az alapanyagok és egyéb inputok elérhetőségét, óhatatlanul megemelik a költségeket, korlátozzák a fogyasztók hozzáférését a megfizethető termékekhez, és akaratlanul is kárt okoznak ikonikus amerikai gyártóknak.
Hozzátette, hogy az ágazat már most is nagyrészt az Egyesült Államokban végzi a termékek előállítását. Ugyanakkor egyes élelmiszeripari alapanyagok helyben nem elérhetők, vagy nem állnak rendelkezésre a szükséges mennyiségben és ezen semmilyen vám nem segít.
Kapcsolódó cikkeink
Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >Évente közel 40 különböző kereskedőnél vásárolnak az amerikai fogyasztók
A Circana friss kutatása szerint az amerikai háztartások egy éven…
Tovább olvasom >Vámháború árnyékában – Felforgatja-e a világgazdaságot az amerikai protekcionizmus?
Új szakaszába lépett az Egyesült Államok és Kína között évek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >