Horvátországban bojkottal tiltakoztak az infláció ellen
Horvátországban január 24-én pénteken szinte teljesen kiürültek az üzletek, miután az állampolgárok tömegesen csatlakoztak egy közösségi médiás kampányhoz, amely a magas infláció elleni tiltakozás jegyében a vásárlás elkerülésére szólított fel. A horvát adóhatóság adatai szerint a napi forgalom 50 százalékkal csökkent az egy héttel korábbi pénteki adatokhoz képest – írja a Telex.
A bojkottot fogyasztóvédelmi csoportok kezdeményezték, azzal a céllal, hogy nyomást gyakoroljanak a kiskereskedőkre, akiket sokan felelősnek tartanak a folyamatos áremelkedésekért. Az akciót támogatták ellenzéki pártok, szakszervezetek, több helyi híresség, valamint két kormánytag is. Andrej Plenković miniszterelnök „fontos és egyértelmű üzenetnek” nevezte a bojkottot, és bejelentette, hogy a kormány a következő héten felülvizsgálja az árellenőrzés alá eső termékek listáját.
Látványos eredmények
Az akció hatására országszerte szokatlanul üresek voltak az üzletek. Zágráb egyik központi szupermarketjében péntek délben alig pár vásárló tartózkodott. Josip Kelemen, a „Halo, inspektore” nevű fogyasztóvédelmi csoport képviselője szerint a bojkott mély hatást gyakorolt a kiskereskedőkre. „Az emberek becsapva érzik magukat. Még a jómódúak is támogattak minket, ők is így éreznek” – mondta Kelemen az AFP-nek.
A horvát adóhivatal rendkívüli közleményt adott ki, amelyben részletezte: délután 16 óráig 43 százalékkal kevesebb számlát állítottak ki a kiskereskedők, mint az egy héttel korábbi pénteken, és az összegük 50 százalékkal volt alacsonyabb. Ez azt jelenti, hogy a horvát állampolgárok pénteken 20 millió euróval kevesebbet költöttek.
Inflációs helyzet Horvátországban
Horvátországban 2023-ban vezették be az eurót, amit jelentős áremelkedések követtek. Az infláció tavaly 4,5 százalékos volt az országban, ami az euróövezet legmagasabb értékének számít, jóval meghaladva a 2,4 százalékos átlagot. A folyamatos drágulás komoly feszültségeket okoz a társadalomban, amely már több alkalommal adott hangot elégedetlenségének.
A pénteki bojkott kézzel fogható eredményei azt mutatják, hogy az állampolgárok szervezett tiltakozásával jelentős nyomást lehet gyakorolni mind a kiskereskedőkre, mind a kormányra. Az infláció megfékezése és az állampolgári bizalom helyreállítása azonban továbbra is kulcsfontosságú kihívás marad.
Kapcsolódó cikkeink
Horvátországban újabb bojkott kezdődött a magas árakat alkalmazó boltok ellen
Az Európai Fogyasztói Központ által indított „Halo, inspektore” nevű horvát…
Tovább olvasom >Januárban kissé gyorsult az infláció az euróövezetben
Januárban a várt stagnálás helyett gyorsult az infláció, hat hónapja…
Tovább olvasom >Törökországban a vártnál kevésbé lassult az infláció januárban
Törökországban az elemzők által vártnál kevésbé lassult az infláció éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Erős márkák, erős Magyarország: a Nemzetgazdasági Minisztérium aktívan támogatja a hazai vállalkozások márkaépítési törekvéseit
A hazai vállalkozások versenyképességet támogató adórendszer, a tisztességes kereskedelmi gyakorlatok,…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >Top 50 a turizmusban: ők voltak az ágazat fontos szereplői 2024-ben
Gyulay Zsolt, Gerendai Károly, Kreinbacher József, Orbán Ráhel, Scheer Sándor,…
Tovább olvasom >