Több ezer gazda részvételével készült a felmérés: A termelők szerint is fontos a vizek megtartása
Magyarország továbbra is „víznagyhatalom”, de a csapadék eloszlása mára térben és időben is jelentősen megváltozott. Egyre gyakoribb a több hónapig tartó aszály, amelyet gyakran özönvízszerű esőzés és árvíz követ. Kulcsfontosságú tehát, hogy minél több vizet tartsunk meg akkor, amikor az megérkezik az őszi és a téli időszakban. Éppen ezért a hazai gazdálkodók is fontosnak tartják a vízmegtartást, és hajlandók is lennének tenni ennek érdekében − derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózatának bevonásával készített felmérés eredményeiből. A felmérésre alapozottan négy vármegyében összesen 5 mintaterület került kijelölésre, ahol a termelők a vízügyi igazgatóságok szakmai iránymutatása mellett valósíthatják meg a vizek visszatartását egyes gyengébb minőségű termőföldeken.

A válaszadók fele hajlandó az érintett terület hasznosításának megváltoztatására, ahol előnyt élvez a vizes élőhelyek és gyepterületek kialakítása (Fotó: Pixabay)
A klímaváltozás már nem a jövő kihívása, hanem a jelen problémája. Az elmúlt években egyre szélsőségesebbé váló időjárás komoly fejtörést és súlyos gazdasági kárt okoz a magyar gazdáknak. Idén – a 2022-es nyár után – újra jelentős aszállyal kellett szembenézniük a termelőknek, majd néhány hét leforgása alatt már a Duna áradásáról szóltak a híradások. Ezzel egy időben azonban a Tisza vízgyűjtőjét továbbra is komoly vízhiány jellemzi, amely mutatja hazánk éghajlati szélsőségeit. Az Agrárminisztérium megbízásából az Agrárközgazdasági Intézet, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a MATE Környezettudományi Intézetének Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóközpontja és a NAK falugazdász-hálózata tavasszal országos felmérést végzett, melynek célja a gazdálkodói vízvisszatartási hajlandóság és tudás megismerése volt a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken. A felmérés a természeti-környezeti és műszaki szempontok alapján kijelölt, 40 ezer hektár mélyfekvésű, potenciálisan vízvisszatartásra alkalmas területhez kapcsolódott. A kérdőív kitöltésére rendelkezésre álló idő – alig 1 hónap – alatt, a mintegy 11 ezer potenciálisan érintett termelőből több mint 10 ezer termelő adott választ. Ez is jól mutatja, hogy a klímaszélsőségek okozta problémákra mielőbb választ kell találni.
A felmérés eredményei szerint a válaszadók 80 százaléka fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást
A válaszadók fele hajlandó az érintett terület hasznosításának megváltoztatására, ahol előnyt élvez a vizes élőhelyek és gyepterületek kialakítása, de az agrárerdészeti rendszerek és energiaültetvények is szerepet játszanak. A megvalósításhoz azonban a termelőknek szükségük van szakmai és anyagi támogatásra is. Emellett szükség lenne műszaki fejlesztésekre is. A termelők körében a vízelvezető árkok, csatornarendszerek és vízkormányzást szolgáló műtárgyak kialakítására, valamint ezek fejlesztésére mutatkozik a legnagyobb igény. A termelői hajlandóság és a vízügyi szakmai javaslatok (műszaki és vízkészlet lehetőségek) alapján a NAK szakemberei 5 különböző típusú mintaterületet választottak ki: Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Békés vármegyében egyet-egyet, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében pedig két terület került be a kiválasztottak közé. A mintaterületeken gazdálkodó termelők számára szakmai workshopokat szervez a NAK, valamint az elvi vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges műszaki projektdokumentációt készít a vízügyi ágazat. Ennek köszönhetően a vízvisszatartás szakmai támogatással valósulhat meg. Emellett az érintetteknek bemutatják a KAP Stratégiai Terv keretében hamarosan megnyíló vízügyi területet érintő felhívásokat is. A projekt amellett, hogy felhívja a figyelmet a termőterületen történő vízmegtartás fontosságára, bemutatja a fenntartható, természetes vízmegtartó megoldásokat is. A cél, hogy a mintaterületeken megvalósított termelői vízvisszatartás gyakorlatát később más termelők is megismerjék, akik a vízmegőrzésben gondolkodnak.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Felvásárlással és kompenzációval segíti az állam az RSZKF miatt bajba jutott sertéstartókat
A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegség miatt korlátozás alatt…
Tovább olvasom >Jelentősen emelkedett az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 2025 első 16 hetében
Az AKI PÁIR adatai szerint számottevően nőttek az étkezési tojás…
Tovább olvasom >Emelkedett a vágómarha termelői ára 2025 első 16 hetében
Az AKI PÁIR adatai szerint emelkedtek a vágómarha termelői árai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >