Stabilizálódott a kiskereskedelmi forgalom
A nehézségek ellenére talpon tudott maradni a kiskereskedelem 2011-ben az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) értékelése szerint, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) úgy véli, éves összesítésben kedvező, hogy 4 év folyamatos csökkenése után a kiskereskedelem tavaly 0,2 százalékkal emelkedett, részben az egykulcsos adó miatt élénkülő belső kereslet és az év végén felerősödő bevásárló turizmus következtében.
Az NGM közleményében kiemelte, hogy Magyarországon az elmúlt 4-5 hónapban megfigyelhető tendenciózus forgalombővülés jóval pozitívabb az EU-27 átlagához illetve a visegrádi országokhoz hasonlítva.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, tavaly decemberre vonatkozó pénteken közzétett gyorsjelentése szerint a kiskereskedelmi termékforgalom volumene éves összevetésben 1,5 százalékos növekedést mutatott. Az előző év azonos időszakához képest az adatokhoz augusztus óta emelkedést mutatnak a számok, 3 hónapja pedig a növekedési ütem mértéke is emelkedik.
Tavaly decemberben, éves alapon, a kiskereskedelmi forgalom az EU 27 átlagában lényegében stagnált, míg az eurózóna esetében 1,6 százalékos visszaesést mértek. A régióban – a cseh adat hiányában -, az NGM közlése szerint csak a román forgalombővülés volt gyorsabb, mint a magyar, a lengyel 1,6 százalékkal, a szlovák 3,3 százalékkal, míg a bolgár 2,4 százalékkal esett vissza. Azok között az országok között, amelyekről rendelkezésre áll már a decemberi adat, Magyarország a minisztérium értékelése szerint az előkelő 8. helyen végzett a kiskereskedelmi forgalom éves bővülési ütemét tekintve.
Vámos György, az OKSZ főtitkára az MTI-nek azt mondta: a kiskereskedelem teljesítménye változóan alakult időben és az egyes területeket tekintve is. A második félév több tekintetben hajszállal jobb volt, mint az első, s például az élelmiszerforgalom az erős – éves szinte ezen a területen mintegy 7 százalékos – inflációs nyomás ellenére is meg tudott kapaszkodni decemberben az előző év azonos időszakéhoz képest. Ez pedig azt jelenti, hogy a lakosság volumenben gyakorlatilag ugyanannyi terméket vásárolt, mint egy évvel korábban.
A nem élelmiszeripari termékek, a tartós fogyasztási cikkek értékesítése – üzemanyag nélkül -, ezen belül különösen például a bútoreladás, decemberben összességében szintén nőtt 2,3 százalékkal az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. Vámos György szerint az iparcikkeknél mért 2,3 százalékos bővülés jelentős növekedésnek számít, hiszen a korábbi hónapokban, főleg az első félévben nem számoltak ilyen ütemmel. A trend viszonylag tartósnak mondható, mert már októberben és novemberben is nőtt a forgalom az egy évvel korábbival összehasonlítva.
Összességében a hullámzás jellemezte a forgalmat az elmúlt évben, ami különféleképpen érintette a kiskereskedelemben érdekelt cégeket. A nehézségek ellenére a második félévben valamivel többet vásároltak az emberek, mint egy évvel korábban – mondta Vámos György.
A főtitkár az idei évről elmondta, várakozásaik szerint az első félév nagyon nehéz lesz, de ha sikerül olyan IMF-megállapodást megkötni, ami stabilizációt hoz, illetve ha javul a nemzetközi környezet, s még a devizahitelesek széles körén is sikerül segíteni, akkor lesz esély arra, hogy a fogyasztás 2012-ben szinten maradjon. Mindez azonban nem a kereskedőktől függ, hanem a gazdasági helyzettől.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője elmondta, az igen szerény növekedés részben bázishatásnak, illetve az áfa-emelés előtti előrehozott vásárlásoknak is köszönhető, amit a januári áfa-bevételek megugrása is alátámaszt.
Úgy vélte, a tavalyi év egészében csak jelképes mértékben, 0,2 százalékkal nőttek a kiskereskedelmi eladások.
Az elemző a kiskereskedelem tavalyi stabilizálódása után a kormányzati megszorítások és adóváltozások hatására az idén újra visszaesésre számít, ami elérheti az 1,5 százalékot is. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Fagyos tavasz, súlyos károk: összeomolhat a gyümölcstermés 2025-ben
Az áprilisi fagyok komoly pusztítást végeztek a magyar gyümölcstermesztésben: egyes…
Tovább olvasom >