Júliusban 3,4%-kal nőttek az árak
A KSH adatai szerint 2018. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 3,4%-kal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok, valamint a dohányáruk ára nőtt jelentős mértékben.
12 hónap alatt, 2017. júliushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 3,6%-kal emelkedett, ezen belül a vaj, vajkrém 9,7, a száraztészta 9,2, a tejtermékek 7,2, a tojás és a liszt 7,0, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 6,8%-kal drágult, a cukor 23,5%-kal olcsóbb lett. A legnagyobb mértékben, átlagosan 7,5%-kal az egyéb cikkek (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) ára nőtt, ezen belül a járműüzemanyagokért 17,8%-kal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 5,3, ezen belül a dohányáruké 7,5%-kal nőtt. A szolgáltatások ára 1,6%-kal emelkedett. A háztartási energia 1,5%-kal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,3, a palackos gázé 7,2%-kal nőtt, az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott.
2018 júniusához viszonyítva, 1 hónap alatt, a fogyasztói árak átlagosan 0,3%-kal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,1%-kal mérséklődött – meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) árának 2,6%-os csökkenése miatt –, ez utóbbi csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,3%-kal nőtt. A fogyasztási főcsoportok közül a legnagyobb mértékben, 1,0%-kal a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett, ezen belül a járművek 1,9%-kal drágultak. A szolgáltatások ára 0,9, ezen belül a nyári főszezonból adódóan az üdülési szolgáltatásoké 6,8%-kal emelkedett. Az egyéb cikkek 0,4, ezen belül a járműüzemanyagok 0,9%-kal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia ára egyaránt 0,1%-kal emelkedett.
2018. január–júliusban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak átlagosan 2,5%-kal nőttek. //
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >