Vita robbant ki a Tesco vezérigazgatójának hűségkártya-adataival kapcsolatos javaslata körül
Ken Murphy, a Tesco vezérigazgatója élénk vitát váltott ki az Egyesült Királyságban a hűségkártyák adatainak felhasználására vonatkozó új javaslatával. A The Telegraph cikke szerint Murphy felvetette, hogy a mesterséges intelligencia (AI) a jövőben elemezhetné a vásárlók szokásait, és személyre szabott tanácsokat adhatna az egészségesebb táplálkozás érdekében.
Murphy szerint az MI figyelmeztethetne például arra, ha a vásárlók túl magas nátriumtartalmú termékeket választanak. „El tudom képzelni, hogy a rendszer azt mondja: ‘Észrevettem, hogy a kosaradban a nátriumsótartalom 250 százaléka a napi ajánlott mennyiségnek. Azt javaslom, hogy ezt, ezt és ezt helyettesítse’” – vázolta fel elképzelését a vezérigazgató.
A javaslat azonban vegyes fogadtatásra talált. A Big Brother Watch nevű szervezet élesen kritizálta az ötletet, mondván: „A Tescónak nincs joga ítélkezni arról, hogy mi van a kosarunkban, vagy arra ösztökélni minket, hogy mit kellene vagy nem kellene vásárolnunk.”
Hűségkártya-adatok felhasználása a szupermarketekben
A hűségprogramokból származó adatok felhasználása nem újkeletű jelenség. A brit lakosság több mint 90 százaléka tagja legalább egy ilyen programnak, és népszerűségük tovább növekedett a megélhetési költségek emelkedésével. A szupermarketek ezeket az adatokat már most is használják vásárlási szokások elemzésére, a rendelési rendszerek optimalizálására és a pazarlás csökkentésére, emellett jövedelmezőbb termékvonalakat támogatnak.
A vásárlási adatok értékesíthetők külső cégeknek, vagy felhasználhatók saját reklámcélokra, médiavállalatok számára átadva. Murphy új javaslata azonban egy lépéssel tovább menne azzal, hogy közvetlen egészségügyi tanácsokat adna a fogyasztóknak.
Az adatvédelem és a fogyasztói jogok kérdése
Az elképzelés egyik fő vitatott pontja az adatvédelem és a fogyasztói jogok kérdése. Míg az MI által támogatott rendszer segíthetne a vásárlóknak egészségesebb döntéseket hozni, sokan aggódnak amiatt, hogy ez túlságosan behatolna a magánéletükbe, és az élelmiszer-vásárlási szokásaik felett ítélkezne.
A vita rávilágít arra a dilemmára, hogy a technológiai fejlődés és az egészségügyi előnyök hogyan egyensúlyozhatók a fogyasztói jogok és az adatvédelem tiszteletben tartásával.
Kapcsolódó cikkeink
Egyre több cég fektet generatív mesterséges intelligenciába
A generatív mesterséges intelligencia bevezetése fordulóponthoz érkezett: a cégek kétharmada…
Tovább olvasom >A nyelvi nehézségek miatt ragaszkodnak az utazók népszerű turistacélok kényelméhez
A Samsung legújabb kutatásából kiderül, hogy az európai nyaralók[2] 72%-a azt…
Tovább olvasom >NGM-államtitkár: a mesterséges intelligencia a mindennapok részévé vált
A digitalizáció kiemelt ágazat, a mesterséges intelligencia (MI) a mindennapok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az Európai Bizottság egy évvel elhalasztaná az EUDR bevezetését
Tegnap az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Európai Unió Erdőirtás-mentes…
Tovább olvasom >Íme a legvilágpiacképesebb magyar e-kereskedők
Első alkalommal adták át a HungarEcomm Stars Díjat, Magyarország legkiemelkedőbb,…
Tovább olvasom >Magyarország átvette a Békekenyér-kezdeményezés elnökségét Németországtól
Jövőre Magyarország látja el a berlini fal leomlásának emlékére Németország…
Tovább olvasom >