Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon, de idén jelentős lassulás figyelhető meg ebben a folyamatban. Bár októberben az élelmiszerek áremelkedése továbbra is felfelé húzta az inflációt, a szakértők szerint már nincs alapja további nagyobb drágulásnak. A KSH legfrissebb adatai szerint az élelmiszerárak éves szinten 4,5%-kal emelkedtek, ami az idei legnagyobb növekedés, ugyanakkor havi szinten csak 0,7%-kal nőttek az árak.
Az éves emelkedést nagyban befolyásolta a kötelező akciózások megszűnése, míg a havi drágulásban szerepet játszott a tej felvásárlási árának megugrása és a szezonális termékek – mint a burgonya, friss zöldség és gyümölcs – árának emelkedése. Az elmúlt hónapban különösen a liszt, tejtermékek és idényáras termékek ára emelkedett meg. A liszt például közel 40%-kal drágult éves szinten, főként az ársapka eltörlése és az akciók megszűnése miatt. A tej felvásárlási ára szintén emelkedett, ami a fogyasztói árakban is megjelent. A tejpiacot augusztus óta egy folyamatos árnövekedés jellemzi, szeptemberben a felvásárlási ár havi alapon 4%-kal, éves alapon pedig 10-13%-kal nőtt. Az európai gyenge terméshozam miatt a gyümölcs- és zöldségárak is emelkedtek, különösen a gyümölcsök esetében volt jelentős a drágulás, amely hatással volt a piaci kínálatra is – írja a Világgazdaság.
Sertéshús és a többi alapvető élelmiszer: stabilabb árak az év végére
A sertéshús piacán ugyanakkor nem várható jelentős áremelkedés, és a boltokban továbbra is a tavalyi árszinteken kaphatók a húsok és húskészítmények. Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke szerint a sertéshús piacán nincs olyan tényező, amely érdemi áremelkedést okozhatna. Az ársapkás termékeknél és a kötelező akciózás megszűnése után a piaci árak normalizálódtak, így ezen a területen stabil maradt a helyzet. A forint árfolyama ugyan hatással lehet az árakra, de jelentősebb drágulást inkább csak januárra prognosztizálnak, ha bekövetkezne egy számottevő forintgyengülés.
Karácsonyi menü: nem várható drágulás az ünnepi időszakban
Hollósi Dávid, az MBH Bank agrár- és élelmiszeripari üzletágának vezetője szerint az idei karácsonyi ünnepi menü nem lesz drágább a tavalyinál. A stagnáló kereslet és a beszállítói oldalon tapasztalható stabilitás miatt az előállítási költségek nem növekedtek jelentősen, így az árak várhatóan változatlanok maradnak az ünnepi időszakban. Az MBH AgrárTrend Index ugyanakkor azt mutatja, hogy az ágazat általános teljesítménye és a fogyasztói kereslet továbbra sem mutat gyors növekedést, amely szintén hozzájárulhat az árstabilitáshoz.
Jövőbeli kilátások: mi várható az élelmiszerárak terén?
Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője szerint az élelmiszerárak alakulására jelentős hatással vannak az időjárási szélsőségek, amelyek a világ élelmiszer-termelését befolyásolják. Az elmúlt két évben tapasztalt drámai áremelkedések után most már a csökkenő árak felé mozdul el a görbe. Bár a liszt, a tejtermékek és a szezonális termékek ára továbbra is ingadozik, az elemzők úgy látják, hogy a jelenlegi piaci környezet nem indokol további jelentős áremelkedést. A hazai élelmiszer-kiskereskedelem stagnál, és a beszállítók oldaláról sem tapasztalható számottevő költségnövekedés.
A szakértők arra számítanak, hogy 2024 elején sem lesz jelentős áremelkedés, hacsak nem következik be számottevő gazdasági vagy pénzügyi változás. Az előző évhez képest kisebb ingadozások előfordulhatnak egyes termékeknél, különösen az aszály miatt gyenge termésű mezőgazdasági termékek esetében. Az általános inflációs félelmek ugyan még mindig jelen vannak, de a magyar élelmiszerpiacon az árak konszolidálódása várható, különösen az ünnepi időszakot követően.
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >