Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása – jelentette ki jegybankelnökjelölti meghallgatásán Varga Mihály pénzügyminiszter hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt. Leszögezte: elkötelezett a 3 százalékos inflációs cél mellett.
A pénzügyminiszter az ülésen bemutatta leendő jegybanki csapatának tagjaként Banai Péter Benőt, a Pénzügyiminisztérium államtitkárát, Kurali Zoltánt, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatóját és Sipos-Tompa Leventét, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatóját, várható pozíciójukat ugyanakkor nem közölte.
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága többségi szavazattal támogatta Varga Mihály jegybankelnöki kinevezését.
A pénzügyminiszter szerint elkötelezettsége a 3 százalékos inflációs cél fenntartása mellett világos és egyértelmű üzenet, amely segít rögzíteni a fogyasztók, a vállalkozások, valamint a pénz- és tőkepiaci szereplők várakozásait.
Varga Mihály a gazdaság állapotát értékelve egyebek mellett kifejtette: a magyar gazdaság stabil alapokon áll, az infláció a jegybank célsávján belül alakul, a folyó fizetési mérleg várhatóan a GDP 2 százalékának megfelelő többletet mutat idén. A lakosság, a vállalatok és a bankrendszer likviditása erős, a pénzügyi rendszer stabil – jelezte.
A 2025-ös növekedésnek alapot jelent az emelkedő fogyasztás, a bővülő lakossági hitelezés, az építőipar növekvő rendelésállománya, valamint az új feldolgozóipari kapacitások. A növekedéshez a monetáris politika a tartósan alacsony infláció és a pénzügyi stabilitás megőrzésével tud hozzájárulni – mondta.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta: az árstabilitás biztosítása szempontjából kiemelten fontos a pénzügyi piacok és forint árfolyamának stabilitása. A gazdaság fenntartható növekedéséhez kiszámítható és stabil árfolyamra van szükség – szögezte le.
Vezetése alatt az MNB határozott választ fog adni az inflációs célt, a pénzügyi közvetítő rendszert, a pénzügyi stabilitást, illetve a fenntartható gazdasági fejlődést veszélyeztető kockázatokra – hangsúlyozta Varga Mihály.
Kiemelte azt is, hogy nagy hangsúlyt fektet majd az MNB gazdálkodási fegyelmére, és elkötelezett az intézmény működésének átláthatósága iránt. A jegybank működését transzparenciának és magas színvonalú szakmai munkának kell jellemeznie – fogalmazott.
A jegybank alapítványaival és ingatlanvagyonával kapcsolatos ellenzéki képviselői kérdésekre válaszolva Varga Mihály azt mondta: márciusi munkába lépése után fogják majd áttekinteni a helyzetet.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: csökkent az államháztartás GDP-arányos hiánya 2024-ben
Tavaly december végén az államháztartás központi alrendszere 4095,8 milliárd forintos…
Tovább olvasom >Turizmus és energia: Új lendület Dél-Európának
A nemzetközi gazdasági gondolkodásban régóta meghatározó szerepet játszott a „globális…
Tovább olvasom >A kínai piac tartja el a dohányipart
Miközben a világ nagy részén a szigorú szabályozások és adóemelések…
Tovább olvasom >További cikkeink
Capsicum Club az Univertől
Egy egészen különleges helyszínt álmodott meg, majd hívott életre január…
Tovább olvasom >Nem mindegy, hogy megregulázzuk vagy gúzsba kötjük a mesterséges intelligenciát
Tavaly év végére a globális AI-beruházások elérték a nagyságrendileg 500 milliárd…
Tovább olvasom >Egy ősi gyógynövény, amely segít megszűntetni a fájdalmat
Az emberiség évezredek óta fordul a természet erejéhez, ha egészségének…
Tovább olvasom >