Tovább zöldül a Tetra Pak
7 év alatt 95%-kal növelte termelését, miközben 39%-kal csökkentette fajlagos energiafelhasználását a budaörsi Tetra Pak gyár.
Kiemelkedő mértékben javította energiahatékonyságát a Tetra Pak. A piacvezető, budaörsi csomagolóanyag gyártó az előző 7 év során 39%-kal, 44,5-ről 27,4 gigajoulera csökkentette az egy millió dobozra vetített fajlagos energiafelhasználását, miközben termelését több, mint 95%-kal, 1,28 milliárdról 2,49 milliárd dobozra növelte.
A budaörsi gyár energiafelhasználását a legnagyobb mértékben a szabályozott és direkt – a külső levegő hőmérsékletét is használó – hűtési és fűtési rendszerek, gáz polarizátor berendezések, a gépek mozgási energiájából elektromos áramot termelő és visszatápláló berendezések, valamint megújuló energiaforrások alkalmazása csökkentette. Mindezen fejlesztések eredményeként, amelyekre a Tetra Pak az elmúlt 7 év során mintegy 246 millió forintot költött, a budaörsi gyár 177.000 gigajoule energia-megtakarítást érte el, ami 8.940 tonna CO2 kibocsátással, azaz közel 3.000 magyar háztartás éves CO2 kibocsátásával egyenértékű.
Az áram- és gázfogyasztás csökkentését célzó beruházások mellett a budaörsi Tetra Pak üzem több megújuló energiaforrást alkalmazó innovációt (pld.: napkollektor) is meghonosított.
„A termelési tevékenységet folytató cégek energiafelhasználásának mérséklését ma már nemcsak a növekvő energiaköltségek csökkentésének szükségessége, de az általános társadalmi felelősségvállalás is motiválja” – mondta Révész Zoltán, a Tetra Pak Csomagolóanyag Gyártó Zrt. ellátási lánc igazgatója. „Büszkék vagyunk arra, hogy a budaörsi üzem, a Tetra Pak Csoport 38 gyáregysége közül világviszonylatban a 7., Európán belül a 2. legeredményesebb egység az energiafelhasználás csökkentés tekintetében” – tette hozzá a szakember.
Az energiahatékonyság folyamatos fejlesztése mellett, a budaörsi gyár nagy hangsúlyt fektet a gyáron belül keletkező hulladék újrahasznosításra is. Köszönhetően az elmúlt évek fejlesztéseinek, a budaörsi gyár ma már 100%-ban hulladékmentes, azaz az itt keletkező hulladékokat vagy a gyárban vagy hulladékhasznosító üzemekben, teljes egészében újrahasznosítják.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Tíz millió forintnyi tetőcserepet ajánlott fel a törökbálinti Tábitha Hospice Ház építéséhez a Wienerberger
Tizenharmadik alkalommal indult el a „Jónak lenni jó!” adománygyűjtő aktivitás,…
Tovább olvasom >