Több hazai borászatot súlyos csalással vádolnak
A Fővárosi Főügyészség vádat emelt egy jelentős költségvetési csalás ügyében tizenegy személy ellen, köztük egy neves szekszárdi borászat vezetője ellen. Az érintettek hamis számlákkal és túlárazott tételekkel próbáltak hazai és európai uniós támogatásokhoz jutni, miközben áfacsalást is elkövettek. – írja az Agrárszektor.
Hamis számlázás és jogosulatlan támogatások
A vádirat szerint a csalás 2019 és 2021 között zajlott, több borászat képviselői fiktív munkákról és nem létező eszközbeszerzésekről állítottak ki számlákat, hogy így jussanak vissza nem térítendő támogatásokhoz. Az így megszerzett források jelentős része a Széchenyi 2020 program keretében meghirdetett Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból (GINOP) származott, amelyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Európai Szociális Alap finanszírozott.
A csalás egyik módszere az volt, hogy a valótlan tartalmú számlák áfatartalmát jogosulatlanul vonták le az adófizetési kötelezettségből, így az érintettek nemcsak támogatási forrásokat csaltak el, hanem jelentős mértékű adóelkerülést is végrehajtottak.
Egy szekszárdi borászat is érintett
A Telex információi szerint az érintettek között szerepel egy ismert szekszárdi borászat is, amely a vizsgált időszakban két cégén keresztül három GINOP pályázaton összesen 240 millió forint támogatást nyert el. A legnagyobb, 209,6 millió forintos támogatást egy szőlőbetegség-előrejelző és döntéstámogató rendszer kifejlesztésére fordították.
A pályázatok megvalósítását a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium felügyelte, azonban a tárca egyelőre nem reagált a csalás kapcsán felmerült kérdésekre. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szintén vizsgálja az ügyet, de pontos számadatokat még nem közölt a visszaélések teljes mértékéről.
Bírósági szakaszba lépett az ügy
A Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint az ügy bírósági szakaszba lépett, azonban az első tárgyalási nap időpontját még nem tűzték ki. Ha a vádlottakat bűnösnek találják, akár többéves szabadságvesztésre és jelentős pénzbírságra is számíthatnak.
Az eset komoly visszhangot váltott ki a hazai borászatok körében, különösen az ágazat támogatási rendszerének átláthatóságával kapcsolatban. A szakértők szerint a jövőben szigorúbb ellenőrzésekre lehet szükség annak érdekében, hogy elkerülhetők legyenek a hasonló visszaélések az agrár- és élelmiszeripari támogatási programokban.
Kapcsolódó cikkeink
NAV: a webáruházak sem bújhatnak ki a kiskereskedelmi adó megfizetése alól
A kiskereskedelmi adót a webáruházaknak is fizetniük kell, ha az…
Tovább olvasom >Ez fájhat a vállalkozásoknak: minden eddiginél szigorúbban ellenőrzi a NAV a transzferárképzést
A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban…
Tovább olvasom >Meg kell őrizni a magyar bor forgalmát és hírnevét
Meg kell őrizni a magyar bor forgalmát és hírnevét –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zsigó Róbert: 874 élelmiszernek csökkent az ára az árrésstopnak köszönhetően
Az új adatok szerint 874 élelmiszernek csökkent az ára az…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság vészhelyzeti tartalék felhalmozását javasolja az uniós lakosságnak
Az Európai Bizottság szerint az Európai Uniót is érintő jelenlegi…
Tovább olvasom >Magasrangú kitüntetések élelmiszer-ipari és -kereskedelmi szakemberek számára
A Magyar Köztársaság Nemzeti Ünnepéhez kapcsolódva Szommerné Egyed Linda, a…
Tovább olvasom >