Tavaly 37 millió szál illegális cigarettát foglaltak le a hatóságok

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2018. 02. 16. 11:08

Bár volt már példa arra, hogy az ukrán határ mentén egyesek ­pilóta nélküli repülő szerkezettel, azaz drónnal juttatták át az illegális dohányárut a határon, a csempészek egyelőre nem használják így a modern technikát, inkább a régebbi, bevált módszereket alkalmazzák. Az adóhivatal ugyanakkor már rendszeresen vet be drónt az illegális dohánykereskedelem megakadályozásáért. A hatóság tavaly 37 millió szál cigarettát foglalt le – írja a Magyar Idők Online.

Bőven túllépte a kétmilliárd forintot annak az illegális dohányárunak az értéke, amelyet tavaly vontak ki a hazai feketepiacról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei és pénzügyi nyomozói. A legnagyobb tételt a cigaretta adta: a hatóság emberei az elmúlt esztendőben 37 millió szál illegális füstölnivalóra bukkantak, ezek együttes értéke 1,9 milliárd forint lehetett.

Ehhez társult nagyjából 17 tonna különféle fogyasztási dohány, a maga több mint 200 millió forintos feketepiaci értékével. A tavalyi adatok egyébként nem számítanak kiemelkedőnek, a korábbi években ennél nagyobb fogásokról is számot adott a NAV. Csekélynek azonban így sem nevezhető a 2017-ben lefoglalt mennyiség.

– Az illegális dohánypiac szereplői mostanában is a megszokott, begyakorolt módszerekben bíznak a leginkább – mondta napjaink csempészmódszereit firtató kérdésünkre a nemzetgazdasági tárca helyettes államtitkára. Molnár Tamás a részletek kapcsán arról beszélt, hogy a déli határszakaszon főként az autókat használják csempészetre a jogsértők.

Az érintettek a járművek átalakításával vagy a különféle burkolóelemek megbontásával olyan rejtett zugokat, nyílásokat hoznak létre, amelyekben elfér kisebb-nagyobb mennyiségű illegális áru. Emellett sokszor valamilyen rakomány rejti a cigarettát.

– Ehhez képest az északkeleti határszakaszon inkább úsztatással próbálkoznak a csempészek – mondta a helyettes államtitkár, ami annyit jelent, hogy az illegális árut a Tiszán kísérlik meg átjuttatni Ukrajnából Magyarországra. De nemegyszer az adóhatóság teherautó- vagy vonatröntgenje is hatékony a jogsértések leleplezésében.

– Akadt ugyanakkor korábban egy érdekes, újszerűnek nevezhető eset is – jegyezte meg Molnár Tamás. Az északkeleti határszakaszon egy helybeli állampolgár zúgásra lett figyelmes, majd kisebb puffanást hallott, hamarosan pedig egy repülő tárgy, egy drón húzott el felette.

A helyszínre érkező rendőrök 220 doboz cigarettát találtak a közelben. – Minden bizonnyal az történt, hogy a drón áthozta az illegális árut a határon, amit itt ledobott, majd az eszköz visszarepült a kiindulási helyére. Az akció azonban nem volt sikeres – fogalmazott a helyettes államtitkár, megjegyezve, hogy hasonló megoldással újabban nem találkozott az adóhivatal, vagyis az illegális szereplők drónokat cigarettacsempészetre nemigen használnak fel.

Ellenben a hatóság már alkalmaz pilóta nélküli repülő eszközt, s éppen a csempészet elleni küzdelemben. Az adóhivatal 2015-ben uniós forrásból, húszmillió forintért vásárolt drónt. A NAV akkoriban azzal indokolta a beszerzést, hogy egy korszerű nyomozó hatóság nem nélkülözheti a korszerű eszközöket.

A drón segítségével ugyanis úgy figyelhetik meg a bűnözői köröket, hogy azok minderről sehogyan sem szereznek tudomást. A drónnal nyomon követhető a tettesek útja, az illegálisan behozott cigaretta tárolási helye, de akár a szállító járművek közlekedése is. A repülő eszközön található felvevőkészülék már sikeres rajtaütéshez is hozzásegítette az adóhatóság munkatársait. (magyaridok.hu, Jakubász Tamás)

Kapcsolódó cikkeink