A jövőben büntetnék Magyarországon a génszennyezést
A jövőben büntetnék Magyarországon a génszennyezést, azaz a génszennyezett és génmódosított (GMO) vetőmagok forgalomba hozatalát. – erre tett javaslatot legutóbbi ülésén szerdán a kormány azzal, hogy a Büntető Törvénykönyv (BTK) módosítását kezdeményezte, hogy büntethetők legyenek a génszennyezett vetőmagokat forgalmazók.
Magyarország számára ugyanis fontos nemzetstratégiai érték és érdek a GMO-mentesség további fenntartása – hangoztatta Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeleti és agrárigazgatási helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten a témáról tartott sajtótájékoztatón a szaktárcánál. Hozzátette: ennek érdekében a magyar szakhatóság a jövőben is szigorúan fellép a génmódosított illetve génszennyezett vetőmagok ellen.
A helyettes államtitkár beszélt arról is, hogy a hazánkban elvetett vetőmagokat a forgalmazó cégek gyakran olyan országokban termesztik, termeltetik, ahol egyes génmódosított fajták engedélyezettek a köztermesztésben. Ezért lehet, hogy a Magyarországra kerülő vetőmagok esetleg GMO-szennyezettek.
Mivel Magyarország mindenképpen meg kívánja őrizni GMO-mentességét – ugyanis ezt kívánják mind a népegészségügyi szempontok, mind pedig az ország gazdasági érdeke – a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) továbbá a megyei kormányhivatalok szakhatósági szervezete szigorúan fellép a GMO-mentesség megőrzése érdekében, és a jogszabályok biztosította keretek között a GMO-szennyezett vetőmagtételek megsemmisítését rendeli el, amennyiben a szennyezés ténye egyértelműen bizonyítható.
Bognár Lajos közölte: a kormány célja az, hogy az ügyben érintettekkel együttműködve a lehető legkisebb veszteséggel legyen megoldható a génszennyezett vetőmagok által okozott probléma. A szaktárca vizsgálja annak lehetőségét, miként enyhíthető a GMO-szennyezett vetőmagok használata által keletkezett kár.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >