Összefügg az elhízás és a lakóhely tengerszint feletti magassága
Az International Journal of Obesity hasábjain ismertetett kutatásról ír a mindennapipszichologia.hu. Eszerint a legritkább levegőjű területeken élő amerikaiak kisebb valószínűséggel híznak el, mint az alacsonyabban fekvő települések lakói.
A kutatást vezető dr. Jameson Voss szerint ez nem jelenti azt, hogy a fogyáshoz nagyobb tengerszint feletti magasságra kell költözni, de az eredmények mindenesetre arra utalnak, hogy a tengerszint feletti magasság is hozzátartozik az elhízás rejtélyéhez. A több mint 400 ezer amerikai adatát elemző kutatás azt mutatta, hogy a tengerszinthez legközelebb élők esetében négy-ötször nagyobb az elhízás valószínűsége, mint azokban, akik Colorado államban jóval a tengerszint felett élnek.
Az amerikai népesség mintegy 36 százaléka elhízott. Az arányok azonban államonként változnak, az elhízás a déli államokban gyakoribb. Nevada, Colorado és a többi nyugati államban alacsonyabb az elhízottak aránya. E különbség okát egyelőre nem ismerik pontosan. Voss és munkatársai a kutatást ismertető tanulmányban azt írják, hogy az egyik lehetséges magyarázat a tengerszint feletti magasság eltérése lehet, ami befolyásolhatja az étvágyat szabályozó hormonokat, a növekedést, és azt is, hogy hány kalóriát éget el a szervezet.
A különböző tengerszint feletti magasságokban az elhízás arányának vizsgálatához a kutatók több adatbázisból származó adatokat kombináltak, köztük egy 2011-ben végzett telefonos közvélemény-kutatás során megkérdezett 422 603 amerikai válaszait. A kutatóknak 236 olyan személyről voltak adataik, akik 3000 méteres tengerszint feletti magasság felett laknak. Ők mind Colorado államban élnek, általában kevesebbet dohányoznak, egészségesebben étkeznek, és többet mozognak. A kutatóknak 322 681 olyan személyről is voltak adataik, akik 500 méternél alacsonyabb tengerszint feletti magasságban élnek. Az eredményeket esetlegesen befolyásoló egyéb tényezők beleszámítása után kiderült, hogy a legalacsonyabban fekvő területeken élő felnőttek átlagosan 26,6 pontos testtömeg-indexszel (BMI) rendelkeztek, míg a legmagasabban fekvő tájakon élők esetében az átlagos BMI 24,2 volt. Voss és munkatársai kimutatták, hogy az elhízás kockázata a tengerszint feletti magasság minden 200 méteres növekedésével csökken. „Némi bizonyíték utal arra, hogy ezek az összefüggések hosszú távon is fennállnak” – tette hozzá Voss. Más szakértők azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy az eredmények egyáltalán nem bizonyítják azt, hogy a nagyobb tengerszint feletti magasság megakadályozná az elhízást.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >