Növekvő európai tojásimport
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági- és élelmiszeriparitermék-piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésükből kiderül, hogy az eddigi 18 magyar húsipari vállalaton felül öt újabb cég kapott exportengedélyt és szállíthat Szingapúrba. A korábban engedélyezett termékek köre bővült, így a marhahús kivitele is megindulhat. Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) októberben megjelent rövid távú projekciója szerint a világ marhahústermelése két százalékkal 62,9 millió tonnára bővülhet az idén a 2017. évihez képest. Az Európai Bizottság októberben megjelent rövid távú előrevetítése szerint az EU marhahústermelése várhatóan csaknem 8 millió tonna lehet 2018-ban, 1,6 százalékkal emelkedhet az előző évihez képest. Magyarországon a fiatal bika termelői ára 779 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2018 októberében, 1,3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágótehén ára hét százalékkal emelkedett, míg a vágóüszőé hét százalékkal csökkent.
***
Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió tojástermékimportja 69 százalékkal, 21 ezer tonnára emelkedett 2018. január–augusztusban az előző esztendő azonos időszakához viszonyítva. Az import csaknem fele Ukrajnából érkezett, több mint tízezer tonna 2018 első nyolc hónapjában, ami jelentősen meghaladta a 2017 azonos időszakában beszállított mennyiséget.
A KSH adatai alapján Magyarország 2018. január–augusztusban 25 százalékkal kevesebb héjas tojást (12,9 ezer tonna), ezen belül 12 százalékkal kevesebb (4,2 ezer tonna) friss tojást vásárolt a nemzetközi piacról, mint az előző év azonos időszakában. A legtöbb héjas tojás Lengyelországból (3,5 ezer tonna), Szlovákiából (2,4 ezer tonna) és Németországból (2,2 ezer tonna) érkezett Magyarországra, emellett a friss tojás 78 százaléka (3,3 ezer tonna) is e három országból származott a megfigyelt időszakban.
***
A Nemzetközi Gabonatanács októberi előrejelzése szerint az EU-ban, Oroszországban, az USA-ban és Indiában várható a búza termőterületének növekedése az előttünk álló szezonban. Az USA agrárminisztériuma legfrissebb, novemberi prognózisában 1099 millió tonnára jelzi a kukorica 2018/2019. gazdasági évi globális termését, ami 23 millió tonnával maradna el a két évvel ezelőtti rekordtól, és ugyanennyivel múlná felül a 2017/2018. gazdasági évi termést.
Kapcsolódó cikkeink
Elfogadhatatlan a KAP stratégiai párbeszédről szóló jelentés
A V4 agrárkamarák felszólítják az Európai Gazdálkodók és Európai Termelőszövetkezetek…
Tovább olvasom >A gazdákra kell összpontosítania az EU közös agrárpolitikájának
Magyarország álláspontja szerint az Európai Unió közös agrárpolitikájának (KAP) a…
Tovább olvasom >Jelentősen csökkent a tojás ára
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egy újabb átvilágítási kötelezettség a vállalatokon az erdők védelme érdekében – az EUDR
Tavaly lépett hatályba és 2024. december 30-tól alkalmazandó az Európai…
Tovább olvasom >Tech és track – Az FMCG-dinamika mozgatórugói
Az FMCG szektor dinamikusan változó világában a hatékonyság és az…
Tovább olvasom >Gyorsfagyasztott, panírozott, baromfihúsból készült termékek? A VALDOR eloszlatja a tévhiteket
Egy friss országos reprezentatív kutatás szerint a hazai felnőtt lakosság…
Tovább olvasom >