Nincs mód az EU-ból érkező import szigorúbb ellenőrzésére
Évente több tízmillió kilogramm sertéshús és sok százmillió liter tej és tejtermék mellett egyes években több százmillió tojást is importálunk, ennek egy része gyanúsan olcsó, bizonytalan eredetű, nyomon nem követhető termék. Az importra nem vonatkoznak olyan szigorú biztonsági vizsgálatok, mint a hazai élelmiszerekre. Ezen változtatni kell, erre mutatott rá ismét a német dioxin-botrány – olvasható a szabadfold.hu-n a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) közleménye.
A hazai ellátás biztosításához szükség van az importra, ugyanis az állatállomány egy része – különösen a sertésszám – leépült, behozatal nélkül a hazai tenyésztés nem lenne elég. Mindezért fejleszteni kell az állattenyésztést, ehhez hosszú távú programot kell készíteni és végrehajtani – hangsúlyozza a MOSZ.
Az érdekképviselet szerint a hazai termékek élelmiszerbiztonsági ellenőrzése hagyományosan szigorú, az előírások sok esetben az EU-s normákat is meghaladják, ugyanakkor az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta az import termékek hasonlóan szigorú, átfogó ellenőrzésére már nincs mód, el kell fogadnunk a helyi hatóságok tanúsítási rendszerét. Ebből fakadóan a fogyasztók – eredményes hatósági ellenőrzés hiányában – egyre kiszolgáltatottabbak, elég csak a közelmúlt melanin, BSE, guargumi, és dioxin eseteire gondolni. A szúrópróbaszerű ellenőrzések nem kellő hatékonyságúak, a botrányok kirobbanását követően elrendelt fokozott ellenőrzések pedig megkésettek.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >