Nem tetszik az Európai Uniónak a szabad pálinkafőzés
Több európai uniós szervezet tiltakozott a házi pálinkafőzés szabályainak magyarországi enyhítése miatt – mondta az agromonitor.hu-nak Piros László, a Pálinka Nemzeti Tanács (PNT) alelnöke.
Piros azt sem tartja kizártnak, hogy lesz, aki az Alkotmánybíróságon támadja majd meg a jogszabályt. Piros úgy véli: az 50 literig adómentességet kínáló új jövedéki szabályozás egyoldalúan felülírja a Magyarország számára az uniós csatlakozáskor adott derogációt, és más pontokon is ellentétes az EU-joggal. Az adómentes párlatfőzés lehetőségét megteremtő új szabályozást kifogásolta a magyar kormánnyal a tárgyalásokat megszakító Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége is. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szerint a házi pálinkafőzés segít a takarékos és gazdaságos paraszti gazdálkodás fenntartásában, így "nem veszik kárba az elhullott gyümölcs, tiszta marad a porta".
Amit ezzel a szabályozással megengedtek előállítani, az nem pálinka – szögezte le Piros, aki szerint az, hogy maga a jogszabály is párlatnak nevezi a terméket, az a törvény egyetlen erényének tekinthető. Pálinkát ugyanis a hatályos pálinkatörvény szerint csak Magyarországon termelt gyümölcsből, szőlőből és törkölyből lehet előállítani, míg a múlt héten elfogadott jogszabály szerint borseprőből, borból, sörből és gabonából is – a gyümölcs pedig akár import is lehet. Nem szól az új jövedéki szabályozás az édesítés és az ízesítés tilalmáról sem, ami pedig a pálinkánál egyértelmű szabály.
Könnyen megeshet ugyanakkor, hogy az EU visszavonatja a szabályozást. Már több szervezet – köztük az Európai Szeszipari Szövetség – jelezte kifogásait, és a nyári szünet után valószínű, hogy újra terítékre kerül a téma Brüsszelben.
A jogszabály változásával az emberek szabadon dönthetnek saját gyümölcseik felhasználásáról, legyen szó lekvárról vagy pálinkáról – fogalmaz a Vidékfejlesztési Minisztérium. A törvénymódosítás elsősorban arra szolgál, hogy megkönnyítse a szomszédok, vendégek kínálására szánt gyümölcspálinka főzését, illetve lehetővé tegye a frissen fel nem használt gyümölcs, a kipréselt szőlő törkölyének házi hasznosítását – írja az agromonitor.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >