Munkahelyi helyzete romlására számít a munkavállalók fele
A munkavállalók fele nem félti állását a járványhelyzet okozta nehézségek miatt – derül ki a Profession.hu Magyar Nemzethez eljuttatott összegzéséből. Az állásportál tapasztalatai szerint a jelenleg dolgozó válaszadók 29 százaléka vallott úgy, hogy munkahelyén nagyobb zavarok érezhetők a napi működésben. A következő fél évben tízből öt munkavállaló a helyzet további romlására számít, három szerint nem fog tovább változni, míg egy bizonytalan. Százból mindössze négy munkavállaló gondolja úgy, hogy javul a cége helyzete a következő hat hónapban, 12 százalékuk valamekkora mértékű elbocsátásra is számít.
A reprezentatív felmérés eredményei szerint nőtt a munkakeresők között azoknak az aránya, akik vagy azért keresnek, mert elvesztették az állásukat, vagy a megváltozott munkakörülményeik miatt inkább váltani szeretnének. A válaszadók fele nyilatkozott úgy, hogy van állása, és nem keres új lehetőségeket, 13 százalékuknak van ugyan állása, de szívesen lecserélné és ezért aktívan tesz is, míg 15 százalékuk keres azért állást, mert éppen nincs munkája. A koronavírus okozta válság legjobban a budapesti munkavállalók, az érettségivel rendelkezők, valamint a harminc év alattiak helyzetét veszélyezteti. Az állást keresők 62 százaléka a világjárvány következtében vesztette el korábbi munkáját, legtöbben a szolgáltatói szektorban dolgoztak.
A Profession arra hívta fel a figyelmet, hogy az álláskeresés módja is átalakult: országosan az álláskeresők 75 százaléka állásportálokon keres elsődlegesen munkát. Ez jelentős, 25 százalékos emelkedést jelent a tavaly decemberi tapasztalatokhoz képest. Az álláskeresők elkötelezettsége is változott, egy év alatt tíz százalékkal magasabb azoknak a tettre kész álláskeresőknek az aránya, akik hetente több órát is készek rászánni erre az eredményes elhelyezkedés érdekében.
Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, márciusban közel hatvanezer fővel nőtt a munkanélküliek száma. A leginkább érintett ágazat a turizmus, amely a járvány miatt gyakorlatilag teljesen leállt. Felértékelődött ugyanakkor az online értékesítéssel, ételszállítással és a nagyobb higiéniai elvárásokkal összefüggő munka. (mno.hu, Nagy Kristóf)
Kapcsolódó cikkeink
Baja Sándor: „A magyar munkavállalóknak sokkal kevésbé fontos a munka tartalma, mint európai társaiknak”
Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja Ezt látja Baja Sándor,…
Tovább olvasom >A kiskereskedők közül a Lidl, az FMCG szektorban a Coca-Cola lett az Év Legvonzóbb Munkahelye
A PwC Magyarország nyolcadik alkalommal mérte fel a munkaerőpiaci preferenciákat,…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >