MNB: a növekedési hitelprogram lezárása után is bővülhet a kkv-k hitelezése
A növekedési hitelprogram (nhp) eddigi három szakaszában 36 103 vállalkozás jutott finanszírozáshoz 2459 milliárd forint értékben, és ezzel a program jelentősen hozzájárult a gazdasági növekedéshez és a foglalkoztatás bővüléséhez. Az MNB előrejelzése szerint a kkv-k hitelállományának növekedése a következő két évben, az nhp lezárását követően is a fenntartható gazdasági növekedést támogató 5-10 százalékos sávban alakulhat – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Az MTI-hez eljuttatott közlemény emlékeztet arra, hogy monetáris tanács 2017. március végéig meghosszabbította az nhp harmadik, kivezető szakaszában a kis- és középvállalkozások (kkv) számára a szerződések megkötésére nyitva álló határidőt, azt követően a program lezárul. Addig a hitelintézetek devizapillérben még rendelkezésre álló hitelkeretüket akár forinthitelek folyósítására is felhasználhatják. A szerződéskötési határidő negyedéves meghosszabbítása ellenére a hitelek lehívására rendelkezésre álló időszak változatlanul 2018. június 29-én zárul le.
Az MNB értékelése szerint a program nemcsak a növekedés irányába fordította az éveken át csökkenő kkv-hitelezést, de érdemben, 2013 és 2016 között 2 százalék körüli mértékben járult hozzá a gazdasági növekedéshez is.
Az MNB előrejelzése szerint a kkv-hitelállomány növekedése az elkövetkező két évben is a fenntartható gazdasági növekedést támogató 5-10 százalékos sávban alakulhat, amit a bankok közötti intenzívebb verseny és az élénkebb gazdasági növekedés is alátámaszt. Az elkövetkező években a hitelgarancia szerepe felértékelődhet, ami a garanciaszervezetek nagyobb aktivitásán keresztül tovább támogathatja a kkv-hitelezés élénkülését. Emellett jelentős összegű vissza nem térítendő és visszatérítendő EU-s források állnak a kkv-szektor rendelkezésére, miközben az elmúlt években végrehajtott kamatcsökkentéseknek köszönhetően a hitelintézetek piaci alapú hiteltermékei is egyre kedvezőbb feltételekkel érhetők el.
Az MNB szerint az nhp lezárását követően a piaci alapú hitelezésnek kell teret nyernie, amelyet még két évig támogat a jegybank piaci hitelprogramja, amely szintén a központi bank növekedéstámogató programjának kereteibe illeszkedik. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >MNB: lassú fordulat előtt a kereskedelmi ingatlanok piaca
A GDP várakozásoktól elmaradó növekedése még nem tudta érdemben támogatni…
Tovább olvasom >További cikkeink
DélKerTÉSZ: Rekordmennyiségű magyar zöldség került a boltláncokba
Rekordmennyiségű magyar zöldséget juttatott el a belföldi áruházláncokba a DélKerTÉSZ…
Tovább olvasom >A Baltikumban terjeszkedik az Anora Group
A prémium borokat és szeszes italokat gyártó Anora Group baltikumi…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >