Mi a sikeres hitelszerzés kulcsa? – Mottó: „Az ár az, amit fizetsz, az érték az, amit kapsz!”

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2022. 11. 16. 10:20

A címben szereplő kérdés megválaszolása egyszerűnek tűnik, azonban a jelen gazdasági környezet sajátosságainak tükrében mégis érdemes körültekintően tervezni és intézni a hitelvelvétel folyamatát. Ugyanis a jövőben a finanszírozási környezet további romlása várható, még szigorúbb, kockázatkerülőbb banki kockázatkezelés mellett. Különösen felértékelődik a hitelkérelem minősége, bankképes, részletes pénzügyi modellel, üzleti tervvel megerősítve. Egy profi banktender biztosítja a megfelelő bank kiválasztását, a legkedvezőbb elérhető kamatokat és feltételeket.

Farkas Mátyás

Vendégszerző:
Farkas Mátyás
vállalatfinanszírozási szakértő
www.businesspower.hu

Válságban felértékelődik a hiteligénylő felkészültsége és a hiteldokumentáció minősége is. A vállalkozás finanszírozási igényének pontos meghatározása az első benyomást adja a finanszírozó számára a hiteligénylő komolyságáról, ezért elengedhetetlen egy reális, megvalósítható üzleti és pénzügyi terv elkészítése, amely bemutatja az adott hitel racionális és rentábilis felhasználásának várható pozitív eredményét.

Lényeges az is, hogy ne egyetlen bank mellett tegyük le a voksunkat, hanem versenyeztessük akár több fordulón keresztül is őket, egészen addig, míg két „nyertes” intézetet ki nem választunk. Ezáltal lesz egy B-tervünk, ami biztosítja a sikeres hitelfelvételt.

A részletes hitelkérelem elkészítése és benyújtása minden banknál a saját formátumában, eltérő adatszolgáltatási igénnyel történik, de elengedhetetlen alapkövetelmény ahhoz, hogy érdemi hitelbírálatot végezhessenek. A bankok a hiteljóváhagyás, a szerződéses feltételek kitárgyalása során gyors reagálást várnak, azonban nem szabad elfelejteni, hogy mindeközben a hiteligénylő érdekeinek maximális érvényesítése a tét, ugyanis jellemzően hosszú távra vállal a vállalkozás szigorúan ellenőrzött kötelezettségeket.

Biztos kézben a hitelkérelem

A sikerhez nagymértékben hozzájárul, ha a hitelfelvételi folyamat menedzselését profi céges hitelezési szakértőre bízzuk, aki naprakész, mindig friss tudással és információval rendelkezik a bankpiacról.

A szakember mindenekelőtt átfogóan megismerkedik a hiteligénylő cég felépítésével, működésével, és ha indokolt, akkor – még a bankok előtt – felhívja a figyelmet a könyvelésben esetlegesen fennálló hiányosságok orvoslására. Konkrét finanszírozási igény esetén a cég teljes finanszírozási szerkezetének optimális kialakítására fókuszál, a bankoktól függetlenül, mindig a megbízó cég számára legjobb megoldást keresi.

A hitelezési szakértő egyfajta mediátorként lép fel, annak érdekében, hogy közös nevezőre hozza az eredendően meglévő érdekellentéteket, amelyek a bankok és a hiteligénylő cégek és/vagy azok tulajdonosai között állnak fent. Nagyon sok időt takarít meg a cég tulajdonosa, ügyvezetője számára azzal, hogy az egyszeri helyzetfelmérést követően, a megfelelő informáltság birtokában összeállított bemutatkozó prezentáció segítségével párhuzamosan több bankkal folytat előzetes tárgyalásokat a konkrét, érdemi hitelkérelem folyamatát megelőzően.

Kockázatok nélkül

Egy profi szakember feladata az is, hogy a folyamat során versenyt teremtsen a bankok között, legalább a minden hitelhez tartozó két legfontosabb paraméter, az árazás és a banki fedezetelvárások tekintetében. Az előzetes tárgyalások eredményeként több banktól beszerzett, bankonként különböző struktúrájú hitelajánlatokat összehasonlítható módon, döntéshozatalra előkészítve mutatja be, majd folyamatosan menedzseli és irányítja a hiteligénylési folyamatot. Közvetlen felügyeletével segíti a kérdés-felelet reakcióidők minimálisra csökkentését. Ezen túlmenően támogatást biztosít a szövevényes banki hitelszerződések módosításainak kitárgyalásában, vagy akár felesleges költséget takarít meg a megfelelő formájú (egyoldalú vagy kétoldalú) közjegyzői okirat aláírásával.

Közreműködése a sikeres hitelfelvétellel sem fejeződik be, a hitel futamideje alatt is segítséget nyújt, amikor szükséges, például az éves felülvizsgálat során, vagy bármilyen későbbi adatszolgáltatás alkalmával a bank és a cég között felmerülő vita megoldásában.

Bankismerettel milliókat lehet spórolni

Egy profi céges hitelezési szakértő akár több százalékponttal kedvezőbb kamatozást is elérhet a banki listaárakhoz képest, amely akár több millió forint megtakarítást is jelenthet, különösen egy hosszú lejáratú beruházási hitel esetén. Akár milliós nagyságrendű bankszámlaköltség-megtakarításhoz is hozzájárulhat bankváltással vagy akár anélkül is, már csak egy banktender kiírásával. Ezért érdemes időnként egy szakértő támogatásával legalább piackutatást tartani.

„Ha 30 perc alatt végzek el egy munkát, az azért van, mert 10 évet töltöttem azzal, hogy megtanultam, hogyan kell ezt 30 perc alatt elvégezni. Az évekért tartozol nekem, nem a percekért.” – Davy Greenberg amerikai producer tömör megjegyzése jó emlékeztető arra, hogy a valódi érték nem mindig látható egy munkafolyamatban, de ez nem jelenti azt, hogy nincs ott.

Vonzó finanszírozási lehetőségek

Napjaink turbulens, gyorsan változó és komoly kihívásokat támasztó gazdasági környezetében kiemelten fontos a társaságok számára a kiszámítható, hosszú távon is rendelkezésre álló, kedvező feltételekkel rendelkező finanszírozás. Erre nyújt valós megoldást a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének elősegítését és tartós növekedési feltételeinek megteremtését szolgáló, államilag támogatott hitelprogram, azaz a Széchenyi Kártya Program MAX. A program keretén belül számos különböző finanszírozási megoldást találhatunk, melyek közös jellemzője, hogy forintban állnak rendelkezésre, fix kamatozásúak és a standard piaci kamatozású termékeknél sokkal olcsóbbak.

Egyes finanszírozási formák esetén további kamatkedvezmények érhetőek el, amennyiben a hitel-, illetve lízingkonstrukció célja az energiahatékonyság-javítást vagy technológiaváltást szolgálja, illetve amennyiben abból a megnövekedett energiaköltségeket kívánja fizetni a társaság. A korábbiaknak megfelelően külön konstrukciók állnak rendelkezésre az agrárcégek számára.

Az idegen tőke bevonásának több kedvező hatása is lehet a cég életére, főbb mutatószámaira: hozzájárulhat likviditása megőrzéséhez, növelheti az egységnyi saját tőkére jutó nyereségét, vagy segíthet a növekedés alapvető feltételeinek megteremtésében. //

Ügyfélbarát fejlesztések

Fetter István, CIB

Fetter István
kisvállalati divízióvezető
CIB Csoport

Számos digitális eszköz segíti a társaságokat eligazodni ebben a sokszor útvesztőnek tűnő rendszerben. Az egyik ilyen a CIB Bank honlapján elérhető Kisvállalkozói Hitelajánlat-készítő platform, melynek segítségével bármely ügyfél perceken belül, néhány adat megadásával kaphat hitelajánlatot, megtudhatja, hogy hitelképes vagy sem, és hogyha igen, akkor milyen összegig, milyen feltételekkel finanszíroz az intézmény.

– Emellett kisvállalati ügyfeleink számára elérhetővé tettük az online hitelezést, mellyel egy rendkívül gyors átfutású, akár egy–három nap alatt folyósításra kerülő, szabad felhasználású hitelt tudunk biztosítani a feltételeket teljesítő és már legalább fél éve nálunk bankoló ügyfeleink számára. Célunk, hogy a jövőben az újonnan minket választó ügyfeleink is igénybe tudják venni ezt a hitelt, illetve, hogy az online hitelezés az államilag támogatott konstrukciókra is kiterjeszthető lehessen – avat be Fetter István, a CIB Csoport kisvállalati divíziójának vezetője. //

 

A Krízis 2 Garanciaprogramról

Az Európai Bizottság Átmeneti Krízis Keretszabálya, a Temporary Crisis Framework (TCF) alapján új kezességvállalási konstrukció kidolgozására nyílt lehetőség. A Garantiqa a TCF 2.2 pontjának megfelelően alakította ki a Garantiqa Krízis 2 Garanciaprogramot.

A támogatás az orosz–ukrán konfliktus következtében kialakuló vállalati fizetési nehézségek és likviditási problémák kezelésére, a vállalati működőképesség visszaállítása érdekében kidolgozott eszköz. A kezességvállalás a vállalkozások széles köre által igénybe vehető a banki hitelfelvételek során.

A készfizető kezességvállalási kérelem benyújtására a kkv-törvény alapján kkv-nak minősülő vállalkozások folyószámla-, forgóeszköz- és beruházási hitelszerződéseihez kapcsolódóan kerülhet sor. A Krízis 2 Garanciaprogramban kizárólag új hitelhez vállalható kezesség.

Az adós által felvett, a Keretszabály (TCF) 2.2. szakasza alapján nyújtott támogatással érintett valamennyi hitel együttes összege nem haladhatja meg az adós által az utolsó három lezárt pénzügyi évben elért átlagos éves nettó árbevételének 15%-át, vagy a készfizető kezességvállalási kérelem alapját képező hitelszerződés létrejöttével érintett hónapot megelőző 12 hónap energiaköltségének 50%-át. //

Növekvő érdeklődés a napelem-finanszírozás iránt

Nemes Krisztián, Grenkeleasing

Nemes Krisztián
ügyvezető
Grenkeleasing
Magyarország

2022-ben a vállalkozások energiaköltségeik korábban soha nem látott emelkedésével szembesülnek. Ez egyértelművé teszi, hogy elsősorban az energiatakarékosságot szolgáló beruházásokkal lehet jelentős költségmegtakarítást elérni.

A vállalati rezsicsökkentést a cégek saját maguk is képesek meglépni. Ahelyett, hogy mástól várnának segítséget, érdemes átgondolni, hogy vajon miként lehet csökkenteni a fosszilisenergia-függőségüket. Ennek legkézenfekvőbb módja az átfogó energetikai felújítás, ezen belül saját céges napelemrendszer telepítése, továbbá a meglévő fűtési rendszer, illetve a világítás korszerűsítése.

Az energetikai beruházások, eszközbeszerzések finanszírozási forrása lehet a cég saját tőkéje, állami támogatás, pályázat vagy hitel/lízing, illetve ezek kombinációja. A beszerzések egyik kedvező, manapság egyre népszerűbb forrása a pénzügyi lízing.

– Ebben az esetben nincs szükség önerőre, azaz nem terheli a vállalkozás likviditását, és a havidíj is alacsony – ami ráadásul költségként le is írható –, az áfa visszaigényelhető, továbbá kedvező cégminősítés esetén már néhány munkanapon belül megtörténhet a szerződéskötés – tájékoztat a konstrukció előnyeiről Nemes Krisztián, a német tulajdonosi hátterű Grenkeleasing Magyarország ügyvezetője.

A vállalkozások által használt eszközök közül tipikusan a napelemrendszer, a LED-világítás, a fűtési rendszerre kapcsolt kazánok, klímák, legújabban pedig a hőszivattyúk alkotják a jellemző lízingtárgyak körét. 2022 végére hangsúlyeltolódás várható, hiszen már jelenleg is egyértelműen a napelemrendszerek lízingje a sláger. //

Ez a cikk a Trade magazin 2022/11. számában olvasható

Kapcsolódó cikkeink