Mexikó alkotmányos szinten tiltja a génmódosított kukorica termesztését
A mexikói képviselőház elfogadta azt az alkotmánymódosítást, amely teljes mértékben betiltja a génmódosított (GM) kukorica termesztését az ország területén. Az új szabályozás azonban újabb kereskedelmi feszültségeket idézhet elő az Egyesült Államokkal, amely Mexikó egyik legnagyobb kereskedelmi partnere.
Törvényi háttér és az új szabályozás
A törvényjavaslatot Claudia Sheinbaum elnök terjesztette elő, miután egy nemzetközi kereskedelmi vitarendezési testület decemberben úgy ítélte meg, hogy Mexikó korábbi korlátozásai sértik az Egyesült Államok-Mexikó-Kanada Megállapodást (USMCA). Ennek hatására Mexikó visszavonta a GM-kukorica importjára vonatkozó szabályozását, ám most alkotmányos szintre emeli a termesztési tilalmat.
A döntés mögött a mexikói kormány álláspontja áll, amely szerint a génmódosított kukoricafajták veszélyeztethetik az őshonos növényeket és biokulturális örökséget. A törvény 409 igen és 69 nem szavazattal ment át, és az őshonos kukoricát „nemzeti identitás elemének” nyilvánította. A szabályozás szerint minden további GM-kukorica felhasználási módot szigorúan meg kell vizsgálni annak érdekében, hogy ne veszélyeztesse az ország biológiai biztonságát és közegészségét.
Gazdasági és nemzetközi következmények
Mexikó évente körülbelül 5 milliárd dollár értékben importál amerikai GM-kukoricát, főként állati takarmányként. Az új törvény nemcsak a termesztést, hanem a génmódosított kukorica egyéb felhasználási módjait is érintheti, ami újabb vitákat robbanthat ki az Egyesült Államokkal.
A Mezőgazdasági Piacok Tanácsadó Csoportja (GCMA) arra figyelmeztetett, hogy az amerikai kormány megtorló intézkedéseket hozhat, ha Mexikó nem tartja be az USMCA szerződés feltételeit. Az új törvény hatására további kereskedelmi konfliktusok alakulhatnak ki, amelyek a két ország mezőgazdasági együttműködését is érinthetik.
Mi várható a jövőben?
A törvény végleges hatályba lépése még a szenátus jóváhagyására vár. Amennyiben a szabályozás életbe lép, az jelentős változásokat hozhat a mexikói mezőgazdaságban és az amerikai-mexikói kereskedelmi kapcsolatokban. A kérdés továbbra is az, hogy az Egyesült Államok milyen választ ad a mexikói intézkedésekre, és milyen hatása lesz a szabályozásnak a helyi gazdákra és az élelmiszerpiacra.
Kapcsolódó cikkeink
A kukoricatermesztés jövedelmezősége a hibridek és a csávázás kiválasztásán is múlik
A magyar kukoricatermesztők sikeressége nagymértékben függ a terméshozam mennyiségétől és…
Tovább olvasom >Kimagasló teljesítményű hibridekkel és hatékony növényvédelmi megoldásokkal bővült a Syngenta kínálata
A környezeti kihívásokhoz igazodó új termékekkel és csúcshibridekkel indította el…
Tovább olvasom >Egy milliárd dollárból bővíti a gyártást Mexikóban a Nestlé
A Nestlé bejelentette, hogy 1 milliárd dolláros beruházást eszközöl Mexikóban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országos Kereskedelmi Szövetség: az árrés nem profit!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kereskedő tagvállalatai az elmúlt…
Tovább olvasom >Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: a kereskedők 10 százaléknál többet nem rakhatnak rá a beszerzési árra
Március közepétől a kormány 10 százalékban maximalizálja az árrést 30…
Tovább olvasom >Árrésstop kontra áfacsökkentés: megoldás az inflációra vagy politikai viták terepe?
A kormány március közepétől életbe léptette az árrésstopot, amely szerint…
Tovább olvasom >