Metszik a gyümölcsfákat a tedeji gazdaságban
Befejezték az almafák és megkezdték a meggy metszését a tedeji agrárgazdaságban – mondta Bódi László, a Tedej vállalatcsoport vezérigazgatója az MTI-nek.
Tájékoztatása szerint cégük egy évtizeddel ezelőtt elsőként kezdett bele az almatermesztésbe Hajdúnánás térségében: az alapvetően szántóföldi növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozó vállalatcsoport a térségbeli foglalkoztatás növelését is vállalta a kertészeti tevékenységgel. A kertészetben 2012-ben átlagosan 44-en dolgoztak, a ledolgozott munkanapok száma 15 667 volt.
A kezdeti almatelepítéseket követően a továbbiakban meggy, cseresznye, szilva és körte ültetvényeket is telepítettek, és ezzel a Tedej vállalatcsoport az év majdnem teljes egészében munkát tud biztosítani Hajdúnánás, Hajdúdorog, Tiszavasvári térségében más munkát nehezen találó embereknek. Jelenleg 114 hektáros a tedeji gyümölcsültetvény – ismertette a vezérigazgató.
A nagy ültetvényfelület miatt a metszési munkálatok már decemberben megkezdődtek és szinte a rügyfakadással érnek véget március utolsó napjaiban – fűzte hozzá megjegyezve, hogy az alma- és körteültetvények után megkezdték a csonthéjasok metszését.
Tedejen átlagosan 50-55 fő részvételével folyik a metszés, a térségben kiemelt kereseti lehetőséggel. A metszési munkák során lehetőséget biztosítanak szakképzetlen munkaerőknek is, hogy megtanulják a munkát – mutatott rá Bódi László.
Elmondta azt is, hogy a gazdaságban 71,5 hektáron folyik úgynevezett szuperintenzív almatermesztés, amihez korszerű hűtőház, válogató és almalé-feldolgozó kapcsolódik.
A léfeldolgozáshoz kizárólag étkezési almát használnak, a kipréselt almaléhez semmilyen adalékanyagot nem adnak, csupán enyhe pasztőrözést alkalmaznak – fűzte hozzá a vezérigazgató.
A gazdaságban 3775 tonna alma termett, hektáronként 63 tonna volt az átlagtermés. A Tedej Zrt. múlt évi 8 milliárd forint árbevételéből 300 millió származott az alma, további 50 millió forint a csonthéjasok (meggy, cseresznye, szilva) értékesítéséből – ismertette Bódi László. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Tippek a bankkártyás csalások elkerülésére az ünnepi forgatagban
A karácsonyi időszak a vásárlás öröméről szól, ám ilyenkor a…
Tovább olvasom >