Londoni elemzők: a vártnál valószínűleg kisebbet zuhant az euróövezeti GDP
Londoni makrogazdasági elemzők szerint a legfrissebb aktivitási adatok arra vallanak, hogy az euróövezeti gazdaság teljesítményét a koronavírus-járvány a korábban vártnál kisebb mértékben vetette vissza a második negyedévben. A londoni elemzői közösség a világkereskedelem stabilizálódásának jeleit is látja.
Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics kedden bemutatott, felülvizsgált előrejelzési csokrában közölte: saját számítási modellje azt mutatja, hogy a gazdasági aktivitás január és április között Németországban 15 százalékkal, Franciaországban és Spanyolországban 30 százalékkal, Olaszországban 40 százalékkal zuhant.
A ház szerint azonban az euróövezeti aktivitás áprilisban elérte mélypontját, a kiskereskedelmi értékesítés májusban már meredeken nőtt, és Németországban 4 százalékkal meghaladta a februári értéket.
Az újabb adatokból levezethető számításokból feltételezhető, hogy júniusban az egész euróövezetben elérte a válság előtti szintet a kiskereskedelmi forgalom, az ipar és az építőipar pedig a koronavírus-járvány csúcspontján elszenvedett veszteség felét behozta.
Mindezek alapján a Capital Economics londoni elemzői közölték: most már valószínűtlennek tartják, hogy az euróövezet hazai összterméke (GDP) az általuk eddig várt 20 százalékos mértékben zuhanhatott a második negyedévben. A ház felülvizsgált prognózisa 12,5 százalékos negyedéves összevetésű GDP-visszaesést valószínűsít az euróövezeti gazdaságban a második negyedévre.
Más nagy londoni elemzőközpontok a világgazdaság egészének második negyedéves teljesítményére is a korábbiaknál derűlátóbb előrejelzéseket közöltek az utóbbi napokban.
Andy Haldane, a Bank of England főközgazdásza egy minapi londoni üzleti videokonferencián felszólalva közölte: a nagy frekvenciájú jelzőszámok azt mutatják, hogy Nagy-Britannia legfontosabb kereskedelmi partnergazdaságaiban az aktivitás már az idei első negyedévben, vagy rögtön utána – Kínában februárban, az Egyesült Államokban és az euróövezetben április elején – elérte mélypontját.
Ez azt jelenti, hogy a világgazdasági kilábalás a brit kereskedelmi forgalommal súlyozott globális hazai össztermék mércéjén mérve hozzávetőleg már három hónapja tart – mondta a brit jegybank főközgazdásza.
Hozzátette: a Bank of England elemzőstábja mindezek alapján jelentős mértékben, 13 százalékponttal 10 százalék körüli negyedéves összevetésű visszaesésre javította a második negyedévre szóló világgazdasági előrejelzését.
Haldane szerint ez a modell arra vall, hogy a globális GDP-érték az idei második negyedévben nem 26, hanem 15 százalékkal volt alacsonyabb, mint a tavalyi negyedik negyedév végén.
Az egyik tekintélyes londoni makrogazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics kedden bemutatott új előrejelzésében közölte, hogy a júniusi adatokból már látszanak a világkereskedelem stabilizációjának első, „tétova” jelei is.
A ház kiemeli, hogy a réz árfolyama, amely rendszerint a világgazdasági szintű ipari aktivitás megbízható jelzőszáma, április óta meredeken emelkedett, és jelenleg nem egészen 5 százaléknyira jár a januárban mért legutóbbi csúcstól.
Az Oxford Economics londoni elemzőinek számításai szerint a világkereskedelmi forgalom áprilisban havi összevetésben 12 százalékkal, évi összehasonlításban 16 százalékkal zuhant, és a májusi adatok még további meredek visszaesésre vallanak.
A májusi mérőszámok között azonban vannak olyanok is, amelyekből már arra lehet következtetni, hogy a világkereskedelem visszaesése abban a hónapban elérte mélypontját. A globális konténerforgalom májusban 7 százalékkal, a légi áruszállítás 21 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, de egyik mutató visszaesésének üteme sem gyorsult áprilishoz képest – hangsúlyozzák keddi tanulmányukban az Oxford Economics londoni elemzői.
A cég közölte: alapeseti előrejelzése az, hogy a világkereskedelem az idei harmadik negyedévben növekedésnek indul, bár az áruk és a szolgáltatások kereskedelme 2020 egészében így is jelentős mértékben, várhatóan 12 százalékkal elmarad a tavalyi értéktől. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2…
Tovább olvasom >KSH: A harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest
Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 harmadik negyedévében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >