KSH: lassult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése márciusban
Márciusban 21,9 százalékponttal lassult a mezőgazdaság termelői árak emelkedése: a felvásárlási árak átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban a februári 27,0 százalékos emelkedéssel szemben – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
A növénytermesztési és kertészeti termékek ára átlagosan 7,1 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly márciusinál, ami 23,6 százalékpontnyi lassulást mutat a februári 16,5 százalékos dráguláshoz viszonyítva. Az élőállatok és álltai termékek felvásárlási árának éves emelkedése márciusban is 37,3 százalékos volt, ám ez is 17,3 százalékponttal kisebb emelkedés a februári 54,6 százaléknál.
A növényi és kertészeti termékek között a burgonya és a zöldségfélék kivételével, minden csoportban a tavaly márciusi szint alá estek a felvásárlási árak
A gabonafélék felvásárlási ára átlagosan 6,5 százalékkal elmarad a tavaly márciusitól, a gyümölcsök 1,5 százalékkal, az ipari növények felvásárlási ára pedig 31,5 százalékkal lett alacsonyabb. Ez rendre 28,8 százalékpont, 21,0 százalékpont, illetve 24,9 százalékpont lassulás a februári árszinthez képest. A búza felvásárlási ára 17,3, a kukoricáé 1,8 százalékkal állt alacsonyabban az idén, mint tavaly márciusban. Az ipari növények körében a napraforgó és a repcemag 36,7, illetve 40,2 százalékkal olcsóbb, mint tavaly márciusban, míg a dohány felvásárlási ára a KSH szerint ugyanúgy 8,0 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, mint februárban volt. A zöldségfélék ára 30,0, a burgonyáé 43,7 százalékkal magasabb a tavaly márciusinál, ám ez is 0,2, illetve 13,6 százalékponttal mérsékeltebb éves emelkedés a februárinál. A paradicsom felvásárlási ára 22,0 százalékkal, az uborkáé 31,1 százalékkal, a karfiolé 22,5 százalékkal, a sárgarépáé 24,3 százalékkal, a káposztáé 17,4, a salátáé 16,8 százalékkal volt magasabb a tavaly márciusinál.
Az élő állatok és állati termékek átlagos felvásárlási ára nőtt
Az új adatok alapján 38,0, illetve 36,0 százalékkal haladja meg a tavaly márciusit, ám ez is jelentős, 17,6, illetve 16,7 százalékpontos fékeződés a februári éves dráguláshoz viszonyítva – derül ki az adatokból. A vágósertések felvásárlási árának éves emelkedése a februári 79,7 százalékról 36,3 márciusra százalékra mérséklődött, a vágómarha 21,5 százalékkal drágább a tavaly márciusi áránál, 2,0 százalékpont lassult az emelkedés. A baromfiárak emelkedése átlagosan 4,5 százalékponttal 43,5 százalékra lassult, a tej felvásárlási ára egy év alatt 38,3 százalékkal emelkedett márciusra, ami 17,4 százalékponttal kisebb a februári drágulásnál, a tojás ára márciusban 66,3 százalékkal volt magasabb a tavalyinál, de februárban még 95,4 százalékkal volt drágább.
Az első negyedévben a mezőgazdasági felvásárlási árak átlagosan 17,8 százalékkal voltak magasabbak a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, míg akkor 33,9 százalékos volt az éves áremelkedés üteme.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tej, méz és tojás: drasztikus áremelkedések és kihívások a hazai termelők számára
A tej, méz és tojás, amelyek a magyar háztartások alapvető…
Tovább olvasom >Két déli vármegyében is elszaporodtak az olaszsáskák
A nyár folyamán több bejelentés érkezett Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékből…
Tovább olvasom >A kormány jelentős támogatást biztosít a baromfiágazat számára
A magyar mezőgazdaságban az állattartás továbbra is kiemelt szerepet tölt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egy újabb átvilágítási kötelezettség a vállalatokon az erdők védelme érdekében – az EUDR
Tavaly lépett hatályba és 2024. december 30-tól alkalmazandó az Európai…
Tovább olvasom >Tech és track – Az FMCG-dinamika mozgatórugói
Az FMCG szektor dinamikusan változó világában a hatékonyság és az…
Tovább olvasom >Gyorsfagyasztott, panírozott, baromfihúsból készült termékek? A VALDOR eloszlatja a tévhiteket
Egy friss országos reprezentatív kutatás szerint a hazai felnőtt lakosság…
Tovább olvasom >