KSH: 3,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak áprilisban
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, márciushoz viszonyítva átlagosan 0,9 százalékkal nőttek az árak – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az év első négy hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.
Az elemzők 4,0 százalékos éves inflációt prognosztizáltak áprilisra, a márciusi 3,7 százalék után.
A szezonálisan kiigazított maginfláció 3,8 százalék volt az előző év azonos időszakához, és 0,3 százalék az előző hónaphoz képest. Az éves maginfláció márciusban emelkedett 3,8 százalékosra a januári 3,2 és a februári 3,5 százalékról.
Az elmúlt egy évben az üzemanyagok, a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben.
Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: az éves és havi infláció is legutóbb 2012-ben volt magasabb mint áprilisban. Az éves adat 2012 decemberében, a havi 2012 januárjában volt magasabb.
Felgyorsult a járműüzemanyagok drágulása is, áprilisban az üzemanyagok 6,9 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban, márciushoz viszonyítva 5,9 százalékkal lett magasabb az ár – tette hozzá. Az előző hónapban 3,7 százalékos volt az üzemanyagok éves drágulása és 4,2 százalékos a havi.
Áprilisban az élelmiszerek ára átlagosan 5,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az idényáras élelmiszerek ára 20,3 százalékkal, de ezen belül a burgonya 83,6, a friss zöldség 37,2 százalékkal drágult, míg a gyümölcsök 6,8 százalékkal olcsóbbak lettek. A liszt ára 11,2, a péksüteményé 9,7, a kényéré 8,0 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, míg a tojás 8,5, a tej 6,2, a cukor 3,6 százalékkal kevesebbe került.
A szeszes italok és dohányáruk átlagosan 8,5 százalékkal, ezen belül a dohányárúk 12,7 százalékkal, a szeszes italok 4,5 százalékkal drágultak. A dohányáruk áremelkedése fokozódott az előző havi 10,9 százalékról, a dohányáruké mérséklődött 5,1 százalékról.
A szolgáltatásokért átlagosan az előző havival megegyező 3,0 százalékkal, ezen belül a lakásjavítási és -karbantartási szolgáltatásokért 12,0, az üdülési szolgáltatásokért 6,1 százalékkal kellett többet fizetni. A lakbérek 8,9 százalékkal emelkedtek.
A ruházati cikkek ára 2,1 százalékkal emelkedett a márciusi 0,6 százalék után. A tartós fogyasztási cikkek ára harmadik hónapja elmaradt az egy évvel korábbitól.
A márciusihoz képest az élelmiszerek ára 0,5 százalékkal emelkedett áprilisban. Ezen belül az idényáras élelmiszerek 3,2, a párizsi, kolbász 2,2, a sertéshús 1,6, a kenyér 1,2 százalékkal került többe; az étolaj 1,9, a tojás és a sajt 1,2 százalékkal kevesebbe.
A ruházkodási cikkek 2,1, a szeszes italok ára 0,2 százalékkal csökkent, a dohányáruk 1,6 százalékkal drágultak.
A szolgáltatások ára 0,5 százalékkal nőtt, ezen belül a belföldi üdülési szolgáltatásokért 4,4 százalékkal kellett többet fizetni. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >