A kormány elfogadta a turizmusfejlesztési stratégiát

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2017. 10. 16. 10:30

A kormány elfogadta a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030-at, az hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben, és a magyar turizmus „nagykönyve” lesz – mondta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója az első Turizmus Summit 2017 konferencián hétfőn Budapesten.

MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Guller Zoltán köszöntőjében kiemelte: a turizmusban másfél évvel ezelőtt paradigmaváltást hirdettek, megalakult a Magyar Turisztikai Ügynökség, és nekiláttak a 2030-ig terjedő stratégia megalkotásának. A turisztikai stratégia alkalmas arra, hogy 2030-ig zsinórmértékül szolgáljon minden ágazati szereplőnek, a stratégiát a tapasztalt szakemberek javaslataival kiegészítve sok százan írták, azokat elismert külföldi tanácsadók segítségével szintetizálták – mondta. „Svájci precizitás, magyar virtus – ez a turizmusfejlesztési stratégia” – fogalmazott.
Elmondta: az MTÜ most első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal szervezte meg az ágazati szereplők részére a Turizmus Summit 2017 szakmai konferenciát, amelyre több mint 1400-an regisztráltak. A turizmus folyamatosan rekordokat dönt, 2010. óta javulnak a turisztikai mutatók. Az új stratégia szilárd alapokra épül, mégis rugalmas a változások befogadására – tette hozzá. Kijelentette: visszahívó vendégszeretet nélkül nincs turizmus, az ágazat szereplőinek vendégként kell tekinteniük minden ide érkezőre. A stratégia elkészült, annak a végrehajtásában is számítanak a területen dolgozókra – mondta.
Navracsics Tibor az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa szerint a kultúra nem csak szabadidős tevékenység, annak a turizmussal szoros kapcsolata van. Az európai turizmus nem lehet sikeres a kulturális tartalom és a kulturális együttműködés nélkül, ahogy az európai kultúra sem tarthatja meg előkelő pozícióját a turizmus segítsége nélkül.
Európa elsősorban kulturális nagyhatalom a világpolitikában és a világgazdaságban – mondta. Ezért szerinte a kultúra és kulturális politika szereplőinek egyre szorosabb együttműködése szükséges a turisztikai szakemberekkel.
Az uniós biztos szerint Magyarország kezdeményezhetné egy régiós turisztikai koncepció kidolgozását is. A jövő év Kína és az EU turizmus éve lesz, amiben óriási lehetőség van – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kulturális örökség európai évét 2018-ban ünneplik, ami szerinte kivételes bizonyítási lehetőséget jelent Magyarország számára.
Susanne Kraus-Winkler, az EU-tagországok szálloda és vendéglátó szövetségeinek konföderációja (HOTREC) elnöke kifejtette: Magyarország nagyon aktív a szervezetben, alelnöke Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége korábbi elnöke. Az európai turizmus nő, átlagosan kétszer annyit nőtt, mint más ágazatok – jelezte. Az ágazat éves növekedése tavaly 4 százalék volt Európában, az idei első fél évben pedig 6 százalékos.
Az ágazat versenyképessége a szolgáltatások színvonalától függ, az infrastrukturális fejlesztések nagyon fontosak a városokban és vidéken egyaránt. A képzett munkaerő hiánya a turizmus egyik legnagyobb kihívása lesz a következő tíz évben, az ágazatot sújtó adók az árképzésre negatívan hatnak, tartósan alacsony áfára lenne szükség – mondta a konföderáció elnöke. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink