Kína: kifinomult igények, drámai kínálat
Az FMCG iránti globális keresletet és kínálatot is alaposan átalakítja a kínai piac ugrásszerű fejlődése. Mintegy 420 vállalat, intézmény képviseletében több mint 1000 üzletember, kormánytisztviselő és közgazdász vett részt az első Nielsen Kína Fórumon Sanghajban, hogy az ott szerzett információk révén nyerő pozícióba kerüljön.
A kínai gazdaság régóta fejlődik, és a fogyasztók az eddiginél nagyobb elkölthető jövedelemmel rendelkeznek, ami az FMCG-gyártókat a kínálat növelésére ösztönözte – állapította meg Mitch Barns, a Nielsen kínai vállalatának elnöke a fórumon.
Megnőtt a vásárlások gyakorisága
A kínai és külföldi előadók közös nevezőre jutottak abban, hogy Kína kilábal a gazdasági válságból; fogyasztóinak megnőtt a bizalma, és kezdik elkölteni a pénzüket.
– Néhány éve a kínálati oldalon alig zajlott verseny – mutatott rá a Nielsen elnöke. – A fogyasztók választási lehetőségének hiánya kedvezett a gyártó cégeknek, és kihasználták. Nyereségesen működhettek, alacsony költségekkel. Azóta fordult a kocka. Megsokszorozódott a kapható árucikkek száma, új vállalatok léptek be és terjeszkedtek, jelentősen javult a disztribúció. Mindez drámaian megnövelte a kínálatot.
Az élelmiszerárak enyhe növekedése is hozzájárult, hogy az FMCG kiskereskedelmi forgalma 14 százalékkal emelkedett 2009-ben, az előző évhez viszonyítva, az öt kulcsfontosságú városban.
A drágulás azonban negatív következménnyel is járt. Ugyanis a fogyasztók egyharmada kevesebb rágcsálnivalót, édességet és italt vásárolt, mint korábban.
Az adatok öt kulcsfontosságú városra, köztük Pekingre és Sanghajra, valamint öt nem kulcsfontosságú nagyvárosra vonatkoznak.
A világ legfontosabb növekvő piaca
Eléggé eltérően fejlődik azonban a piac az ország különböző részein.
– Amíg az országok egy része pénzügyi válsággal vagy lassú növekedéssel küzd, addig Kína a világ legfontosabb növekvő piacává növi ki magát napjainkban és a belátható jövőben – jelentette ki Mitch Barns. – Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy vállalat könnyen növekedhet Kínában. Hiszen igen intenzívvé vált a verseny. Ahhoz, hogy itt valaki nyerjen, a lehető legjobban meg kell értenünk a piacot és fogyasztóit.
A márkák növekvő szerepéről megállapította: – Mostanáig a multinacionális kereskedelmi vállalatok más országok piacairól behozták márkáikat, és hozzáigazították őket a kínai igényekhez, vagy pedig helyi márkákat vásároltak meg. Kevés a Kína-specifikus innovációjuk, miközben a kínai tulajdonban lévő vállalatok fokozzák innovációs tevékenységüket. S a helyi cégek a fogyasztók mélyebb ismeretének köszönhetik, hogy sikeresek lettek a prémiumszegmensben, amely korábban kizárólag a nemzetközi vállalatok birodalma volt.
Mitch Barns szerint sikeresek azok az FMCG-gyártó vállalatok lehetnek, amelyek a kereslet mellett az innovációkra is fókuszálnak:
– A piaci szereplők a kínai fogyasztók kifinomult igényeivel szembesülnek, amiket innovatív, egyedi termékekkel tudnak kielégíteni.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >