ITM: őrzi helyét az európai élvonalban a magyar fogyasztóvédelem
A hazai hatóság a hétfőn közzétett adatok szerint a 4. legtöbb termékriasztást küldte az uniós Safety Gate rendszerbe 2021-ben; a tavalyi 162 magyar jelzés 55 százalékát villamossági termékekkel, további 27 százalékát pedig játékokkal kapcsolatban feltárt kockázatok indokolták. A fogyasztóvédelem évek óta az élmezőnybe tartozó számú figyelmeztetést oszt meg az európai társhatóságokkal a veszélyes árucikkekről – hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) MTI-nek küldött közleményében.
A hétfői tájékoztatás szerint a magyar riasztásokban leggyakrabban érintett termékcsoportok az elektromos készülékek (53 eset), a játékok (44), a díszvilágítási füzérek (23), a világítóberendezések (13) és a hobby- vagy sporteszközök (11).
A hazai hatóság 126 súlyos és 36 nagy kockázatú árucikkre hívta fel a tagállamokban működő társszervezetek figyelmét az erre szolgáló rendszeren keresztül. A legtöbbször áramütés- és tűzveszélyes gyártmányokat szűrtek ki a magyar szakemberek.
Kiemelik: Magyarországot csak a sokkal nagyobb piacnak számító Németország, Franciaország és Svédország előzi a tavalyi összesítésben. Az első két helyezett jórészt az autógyártók által önkéntesen megtett riasztásoknak köszönheti előnyét. A hazai fogyasztóvédelem minden esetben klasszikus piacfelügyeleti munkával azonosítja be a nem biztonságos termékeket. A magyar hatóság évről-évre „üzembiztosan” 150-nél több riasztást küld a Safety Gate rendszerbe, ezzel tartósan az egyik legjobb teljesítményt nyújtja a tagállamok közül.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár a közlemény szerint elmondta: a fogyasztóvédelemben a magyar családok, gyermekek biztonsága az elsődleges szempont. A szakminisztériumban nemzetközi szinten példátlan módon két akkreditált laboratórium működik, amelyek folyamatos termékbiztonsági vizsgálatokkal védik a vásárlókat. „A kollégák a kereskedelmi kínálat rendszeres monitorozásán túl már a vámhatáron is jelen vannak. A vámhatósággal közös munkának köszönhetően feltartóztatott veszélyes termékeket a magyar vásárlóktól és minden európai fogyasztótól távol tartjuk” – fogalmazott Keszthelyi Nikoletta. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >Európai Kereskedelem Napja: átalakul a szektor
Huszadik alkalommal rendezték meg az Európai Kereskedelem Napját, amelyen a…
Tovább olvasom >A piaci egyensúly biztosítására törekszik majd az új fogyasztóvédelmi hatóság
A január 1-jén felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH)…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >