Húszmilliós jövedéki biztosítékról szól az új törvényjavaslat
Húszmillió forintra csökkentené az alkoholok jövedéki biztosítékát a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János és parlamenti államtitkára, L. Simon László. A két fideszes politikus hétfőn nyújtotta be a parlamentnek az erről szóló törvénymódosító javaslatot.
Indítványuk alapján az alkoholtermékek, a sör, a bor, a pezsgő és a köztes alkoholtermékek jövedéki biztosítéka az idén 20 millió forint lenne. Ez a tavaly hatályos 22 millió forintos jövedéki biztosíték „nagymértékű, közel 10 százalékos csökkentése” lenne – írta az előterjesztés indoklásában Lázár János és L. Simon László.
Az alkoholok jövedéki biztosítékának ügye több állomást is megjárt az elmúlt hónapokban. Tavaly novemberben, az adótörvények elfogadásakor a parlament úgy döntött, az alkoholtermékek, a sör, a bor, a pezsgő, valamint a köztes alkoholtermékek forgalmazásánál a jövedéki biztosíték összegét 22 millióról 150 millió forintra emeli.
Néhány héttel később, a 2015-ös költségvetést megalapozó törvénycsomag megszavazásakor azonban a képviselők módosítottak ezen, és úgy határoztak, hogy a nettó árbevétel függvényében sávosan állapítják meg a biztosíték mértékét.
Ám e sávos rendszer csak 2016. január 1-jén lépett volna hatályba, amiről a fideszes Gulyás Gergely azt mondta, hiba csúszott a törvénybe, ezért jogszabály-módosítást kezdeményezett, hogy a jövedéki biztosítékot a nettó árbevétel függvényében megállapító szabályozás 2016. január 1-je helyett már idén március 1-jén lépjen hatályba.
Ezután viszont a Miniszterelnökség úgy reagált – mint az a most benyújtott javaslatuk indoklásában is olvasható -, nem értenek egyet azzal, hogy az alkoholtermékek, a sör, a bor, a pezsgő és a köztes alkoholtermékek jövedéki biztosítékát a 2014. januári mértékhez képest megemeljék, így „értelemszerűen” a Gulyás Gergely által javasolt sávos rendszert sem támogatják.
Lázár János és L. Simon László hozzátette: a társadalmi észrevételek közül kiemelhető, hogy a biztosíték emelése önmagában a gazdaság fehérítését nem segíti elő, a kisebb mennyiséggel kereskedő vállalkozók a megemelt összegű biztosítékot nem tudják kigazdálkodni, így kiszorulnak a piacról, valamint több márka és italkülönlegesség is eltűnhet mind a boltok, mind az éttermek kínálatából.
Törvénymódosításuk lehetővé tenné azt is, hogy az idén január 1. után esetlegesen emelt összegben nyújtott, továbbá a most javasolt csökkentés miatt visszajáró jövedéki biztosítékot a vámhatóság a törvény hatálybalépésekor haladéktalanul visszafizesse. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >