GKI: Lassú javulás jön
Az európai adósságválság negatív hatásai – a legújabb görög mentőcsomag hatására – enyhültek, de a súlyos árnyék nem tűnt el Európa, s ezen belül hazánk, fölül. A magyar export növekedési üteme a második félévben várhatóan kissé csökken, de a belföldi kereslet végre már nem esik tovább: mind a fogyasztás, mind a beruházás esetében szerény növekedés várható. Az év egészében 2,5%-os GDP-bővülés valószínű.
A magyar gazdaság az első negyedévben 2,5%-kal növekedett. Az ütem a második negyedévben valószínűleg nem gyorsult, s várhatóan a 2011-ből még hátralévő időszakban sem lesz dinamikusabb. Az európai konjunktúra csendesedése miatt a magyar exportlehetőségek a korábbiaknál kevésbé gyorsan bővülnek. A kivitel némi lassulását a beruházások és a fogyasztás szerény növekedése a második félévben várhatóan ellentételezni tudja. A GKI 2011-re a GDP 2,5% körüli növekedését jelzi előre.
A termelési oldalon a mezőgazdaság teljesítménye – a viszonylag kedvező időjárásnak köszönhetően – számottevően nő. Az ipari termelés bővülése áprilisban és májusban kissé lassult, de a növekedési folyamat ebben a szektorban az év egészében dinamikus (bár már 10% alatti) marad. Az építőiparnak a kereslet hiánya miatti „pokoljárása” tovább tart. A kiskereskedelmi forgalom az első félévben nem bővült. Az elsősorban hazai piacon megjelenő üzleti szolgáltatások iránti kereslet jó esetben is csak stagnál, s nem várható élénkülés e téren a második félévben sem.
A háztartások fogyasztása az év egészében 1% körüli ütemben nő. A válság hatására a lakosság fogyasztási, megtakarítási szokásai jelentősen átalakultak. A kockázatok növekedése, a hitelfelvételi lehetőségek beszűkülése és drágulása és a már felvett hitelek törlesztő részleteinek szinte folyamatos emelkedése felerősítette az óvatosságot. Ez még ár-érzékenyebbé tette a fogyasztókat, másrészt visszafogta a fogyasztást, harmadrészt jelentősebb hangsúlyt helyezett a takarékosságra. Augusztusban a pénztárak kifizetik a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások után járó reálhozamot, ami összességében mintegy 190 milliárd forintot tesz ki. Ha az érintettek ezt teljes egészében hazai üzletekben költenék el, a fogyasztás ettől csaknem 1%-kal nőhetne. Valószínűsíthető azonban, hogy ennek az összegnek a nagyobbik része megtakarításokba és hitel-törlesztésekbe vándorol. A magasabb jövedelműek külföldi nyaralásra és költésre fogják ezt felhasználni. Így a hazai fogyasztásra és termelésre gyakorolt élénkítő hatás viszonylag szerény lesz. A beruházások esetében éves szinten mintegy 1%-os bővülés várható. Az egyetlen dinamikusan beruházó szektor az autóipar. Az állami-önkormányzati beruházások szinte csak EU-s forrásokra támaszkodnak. A kiosztható pénzek felhasználása nem gyorsult fel, a cégek pályázati aktivitása egyelőre erőtlen. A kereslet hiánya, a lakosság és a fejlesztők számára elérhető hitelforrások beszűkülése miatt a lakásépítési tovább csökken, 2011-ben mintegy 30%-kal. Az export-többlet a tavalyinál kissé nagyobb lesz.
A bruttó keresetek 2011-ben 4%-kal bővülnek, ami átlagosan a reálkeresetek 2,5%-os növekedését eredményezi. A jövedelemi egyenlőtlenség – elsősorban a szja-csökkentés módja miatt – 2011-ben határozottan nő. A munkanélküliségi ráta a második félévben kissé mérséklődik.
Júniusban a fogyasztói árak 0,2%-kal voltak alacsonyabbak, mint egy hónappal korábban. Az inflációs folyamat tehát megszelídült, elsősorban az élelmiszerek esetében érezhető nyomás gyengülése miatt. A forint az euróhoz képest nem lényegesen, de a svájci frankhoz képest számottevően gyengült. A jegybanki alapkamat idén feltehetőleg változatlan marad – kamatemelést az inflációs folyamatok nem indokolnak, a csökkentést pedig az európai adósságválság miatti aggodalmak egyelőre nem tesznek lehetővé.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >