GKI: Hová tűnt az idei áfa-többlet?
Az idei költségvetés az áfa-bevételeket 4,2%-os fogyasztói árindex és 0,3%-os fogyasztásbővülés mellett, 2952 milliárd forintra tervezte. A 2012. évi 2747 milliárd forint után ez 7,5%-os növekedést jelent. Ugyanakkor a 2012 elején 30 és 45 napról 75 napra tolódott az áfa-visszaigénylés kifizetésének határideje, amivel a költségvetés egyszeri többletbevételt ért el. Ha ennek hatásával korrigáljuk a 2012. évi bázist, akkor a tervezett áfa-növekedés mintegy 12%-os. Ebből 4,5% a forgalom bővüléséből, mintegy 7,5% a pénztárgépek adóhatósághoz való bekötésétől és a fordított áfa kiterjesztésétől adódott (volna). Amennyiben a 2013-ban várható 1,9%-os „inflációval” és 0,5%-os vásárolt fogyasztásnövekedéssel számolunk, akkor ez mintegy 60 milliárd forintos bevételkiesést eredményez.
2013 első nyolc hónapjában 1805 milliárd forint (az ez évre tervezett 61%-a) folyt be általános forgalmi adóból, míg 2012 ugyanezen időszakában1891 milliárd forint (a tervezett éves bevétel 68%-a) volt az áfa-bevétel. Így az idei nominális áfa-bevételek 86 milliárd forinttal (5%-kal) maradtak el az előző év azonos időszakához képest. Az alacsonyabb teljesülési arányt szakértői körökben a tervezettnél alacsonyabb fogyasztói árindexszel magyarázzák.
Ezek a számítások azonban a folyó nettó bevételi adatokra vonatkoznak. Nem számolnak az áfa-visszaigénylés kifizetésének határidejének említett tavalyi változásával. Ha ezzel korrigálunk, akkor azt látjuk, hogy a forgalmiadó-bevételek idén összességében egyenletesen alakultak. Így számolva a 2013. I-VIII. havi nettó áfa-bevétel (1805 milliárd forint) 2%-kal, azaz az infláció mértékével haladja meg a 2012. azonos időszaki korrigált bevételt. Ez a stagnáló kiskereskedelmi forgalommal magyarázható.
Az áfa-bevételek* és a fogyasztói
árindex alakulása
Az átlagos áfa-bevétel és a fogyasztói árindex éves alakulása
*A 2011-es áfa-bevételeket az uniós visszatérítési kötelezettség (250 milliárd forint) arányos részével korrigáltuk, valamint a 2012. áprilisi adatból kiszűrtük az áfa-visszaigénylési szabály (kb.120 milliárd forint) változásának hatását.
Jelenleg a költségvetés első nyolc havi nettó áfa-bevétele 35 milliárd forinttal magasabb az előző év azonos időszaki korrigáltnál. Becsléseink szerint 2013-ban a kiskereskedelemben 235 milliárd forintos bővülés lesz, ami összességében 61 milliárd forintos áfa-többletet eredményez. A rezsicsökkentés következtében nagyjából 25 milliárd forint forgalmi adóbevételtől esik el a költségvetés. Így az első 8 havi nettó áfa-bevétel megfelel a várható szintnek, tekintettel a szolgáltatásokból származó áfa-többletre, illetve a cigarettaforgalom visszaesése miatti kiesésre.
Vagyis a forgalmi adóbevétel tavalyihoz képesti eddigi elmaradása nem a mérsékelt inflációnak és nem is az alacsony kiskereskedelmi volumenindexnek, hanem az áfa-visszaigénylés határidejének tavalyi kitolásából fakadó egyszeri hatás következménye.
Ugyanakkor az idei év egészére tervezett áfa bevételi szinthez képest kb. 260 milliárd forintos elmaradás valószínűsíthető, amiből mintegy 200 milliárd forint a remélt, de nem megvalósult fehéredés számlájára írható és csak 60 milliárd forint magyarázható a kiskereskedelmi forgalom alakulásával.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >