Felgyorsult Kínában a fogyasztói árak emelkedése
Kínában a fogyasztói árak – főként az élelmiszerárak miatt – 2020 áprilisa óta szeptemberben emelkedtek a leggyorsabb ütemben, ami nagyban behatárolja a pandémia okán bevezetett korlátozások és az ingatlanszektor visszaesése miatt gyengélkedő gazdaságot támogató további politikai enyhítések lehetőségét.
A fogyasztói árindex az egy évvel korábbihoz képest 2,8%-kal emelkedett és tovább gyorsul az augusztusi 2,5%-os növekedéshez képest – ezt mutatták a Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS) pénteki adatai a Reuters elemzői közvélemény-kutatásában szereplő előrejelzéssel összhangban.
8,8%-kal magasabb élelmiszerárak
A fogyasztói infláció felgyorsult, mivel az élelmiszerárak az augusztusban mért 6,1% után az ősz első hónapjában 8,8%-kal emelkedtek. A sertéshús ára 36,0%-kal ugrott meg az egy hónappal korábbi 22,4%-os növekedéshez képest, a zöldségárak pedig a korábbi 6,0%-os emelkedést követően szeptemberben 12,1%-kal nőttek.
Az alapinfláció azonban sokkal szerényebb maradt, a maginfláció – amely nem tartalmazza a volatilis élelmiszer- és energiaárakat – 0,6% volt az augusztusi 0,8%-kal szemben.
Havi szinten a fogyasztóiár-index 0,3%-kal nőtt az augusztusi 0,1%-os csökkenés után, amihez a sertéshús árának havi emelkedése is hozzájárult.
A termelői árindex (PPI) 2021 januárja óta a leglassabb ütemben nőtt: éves szinten 0,9%-kal emelkedett az egy hónappal korábbi 2,3%-os növekedést követően és szemben az 1,0%-os előrejelzéssel.
Elemzők arra számítottak, hogy az infláció a termelői oldalon az alacsonyabb olajárak miatt mérséklődik, a felmérések pedig arra utaltak, hogy a vállalatok a megtakarítások egy részét továbbadják a vásárlóknak a lanyhuló eladások fellendítése érdekében.
Továbbra is hatályban a pandémiás intézkedések
A világ második legnagyobb gazdasága alig növekedett a júniusi negyedévben, és az elhúzódó járványügyi korlátozások, az ingatlanpiac súlyos visszaesése és az export lanyhulása közepette nehezen tudott talpra állni.
Október 10-én Kína lakosságának 13,9%-át és GDP-jének 19,7%-át kitevő 36 városban különböző szintű lezárásokat, illetve kerületi alapú ellenőrző intézkedéseket vezettek be – írja a Nomura egy kutatási jegyzetében.
Mivel a szigorú járványügyi korlátozások valószínűleg továbbra is érvényben maradnak, a közgazdászok arra számítanak, hogy a politikai döntéshozók további monetáris és költségvetési lazításokat fognak eszközölni a kilábalás támogatása érdekében, bár a tőkemenekülés miatti aggodalmak okán körültekintőek lesznek. Más nagy gazdaságok továbbra is agresszíven emelik a kamatlábakat, a jüan pedig már 14 éves mélyponton van.
A Nemzetközi Valutaalap kedden 3,2%-ra, illetve 4,4%-ra mérsékelte a Kínára vonatkozó 2022-es és 2023-as gazdasági növekedési előrejelzését, mondván, hogy az ország zéró-COVID-politikája miatti gyakori lezárásoknak megvan az ára.
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >