Fejlődési pályán a haltermelés
Az utóbbi években a magyar haltermelés fejlődési pályára állt, miután a Halászati Operatív Program (HOP) forrásaiból Magyarország is jelentős pénzeszközökhöz jutott az ágazat fejlesztéséhez – hangzott el egy, a haltermék-pálya megújulásáról és megújításáról tartott szakmai tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken Budapesten az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon (OMÉK).
Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára elmondta: a Halászati Operatív Program forrásaiból Magyarország számára 2007-2013 között az uniós pénzekből mintegy 13 milliárd forint áll rendelkezésre.
A különböző halászati programok finanszírozására 40-60 százalékos támogatás-intenzitással juthatnak hozzá a termékpályán tevékenykedő gazdálkodók, elsősorban mikro-, kis- és közepes vállalkozások. Elhangzott: a támogatás mértéke programtól függően esetenként elérheti akár a 100 százalékot is.
Bognár Lajos közölte: eddig a HOP keretében 6,3 milliárd forint összegre történt kötelezettség-vállalás. Az idén pedig 3,8 milliárd forint igény érkezett a cégektől a beruházások finanszírozására. A HOP legnagyobb hányadát a rendelkezésre álló forrás mintegy 70 százalékát beruházások finanszírozására lehet fordítani.
Németh István, a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetségének elnöke az MTI-nek elmondta: jelenleg mintegy 23 ezer hektáron folyik tógazdasági haltenyésztés az országban.
Magyarországon egy ember évente átlagosan 4,2 kilogramm feldolgozott halat fogyaszt, ami élősúlyban számolva 5 kilogramm körüli átlagot jelent. Az Európai Unióban ugyanakkor az átlagos halfogyasztás ennél lényegesen magasabb, fejenként évi 22 kilogramm.
A Magyarországon megtermelt halmennyiség mintegy 65-70 százalékát belföldön értékesítik, a többit exportálják, főként az unió országaiba.
A magyar halágazat éves bruttó termelési értéke 13-13,5 milliárd forint.
Az ágazatban működő vállalkozások szeretnék elérni, hogy a hal bekerüljön az alapvető élelmiszerek közé, így az áfa-megállapításnál is kedvezőbb elbírálás alá essen. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >