Fazekas Sándor: másfélszeresére nőtt a nettó átlagkereset a mezőgazdaságban
A 2010 óta eltelt hét évben 72 ezer új munkahely jött létre, és másfélszeresére nőtt a nettó átlagkereset a mezőgazdaságban, az ágazat növekvő pályán van – mondta Fazekas Sándor a Nógrád megyei Karancslapujtőn.
A földművelésügyi miniszter a Fidesz-KDNP nemzeti konzultációs országjárása keretében tartott gazdafórum előtti sajtótájékoztatón ismertette: a nettó átlagkereset most 153 ezer forint, és 177 ezer forintra az élelmiszeriparban.
Fazekas Sándor az elmúlt időszakot összegezve elmondta: növekedési pályán van a mezőgazdaság, kibocsátása 50 százalékkal nőtt az elmúlt hét évben, a növénytermesztésben 63, az állattenyésztésben 40 százalékos a növekedés, ez az Európai Unióban a három legjobb teljesítmény között van.
Az agrárexport 5,2 milliárdról 9 milliárd euróra nőtt, ez nagyjából a magyar teljes kivitel egyharmada, az agrárexport a gépipari kivitel után a második legnagyobb tétel, a magyar termékek mintegy száz országban vannak jelen – tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy míg korábban ötezer kisteremelő volt, a számuk már meghaladja a 12 ezret.
Fazekas Sándor arról is beszélt a sajtótájékoztatón, az, hogy Nógrád az ország egyik legerdősültebb területe, lehetővé teszi a korszerű erdő- és vadgazdálkodást, és komoly lehetőségeket hordoz a természeti, táji látnivalókhoz kapcsolódó turizmus.
Kiemelte többek között a nógrádi gasztronómiát, a lekvárok, méz, lekvár készítését, a tej feldolgozását, mint bevételi forrást.
Az elmúlt években meghirdetett vidékfejlesztési pályázatok is azt a célt szolgálták, hogy minél magasabb szinten dolgozzák fel a helyben megtermelt javakat, és juttassák el a megyeszékhelyek, városok piacaira – mondta.
Balla Mihály (Fidesz), a nyugat-nógrádi térség országgyűlési képviselője szólt arról, hogy a megye területfejlesztési forrásokból 41 milliárd forinttal rendelkezik, és mint mondta, nincs olyan település, ahol ne történnének beruházások, legyen szó bölcsőde-, óvoda-, energetikai fejlesztésről, csapadékvíz-elvezetésől vagy kerékpárút építésről. Kitért arra is, hogy a vidékfejlesztési programokon keresztül 9 milliárd forint érkezett a térségbe. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tavaly több mint 10 százalékkal nőtt az agrár- és vidékfejlesztési kifizetések összege
Az agrár- és vidékfejlesztési kifizetések összege 2017 óta dinamikusan emelkedik,…
Tovább olvasom >AM: április 20-ig ismét lehet pályázni a mezőgazdasági kisüzemek támogatására
Eszköz- és gépbeszerzésre, ültetvénytelepítésre, állatvásárlásra, vagy üzemfejlesztésre kaphatnak forrást mezőgazdasági…
Tovább olvasom >A termelők közel négyötöde tervez agrárpályázaton indulni a következő években
A következő két évben az agrártárca tájékoztatása szerint mintegy 1500…
Tovább olvasom >További cikkeink
Elemzők: folytatódhat az infláció gyorsulása
Megfelelt a várakozásoknak az infláció márciusi emelkedése, és a világpiaci…
Tovább olvasom >Magyar falu program – Indul a kistelepülési boltfejlesztés
Hétfőtől lehet pályázni arra a 48 milliárd forintra, amellyel a…
Tovább olvasom >K&H: egyre bizakodóbbak a kisvállalkozások
A járvány ellenére egyre bizakodóbban tekintenek a kis- és közepes…
Tovább olvasom >