„Falatnyi történetek: Mesék maradék nélkül” – meseíró pályázatot hirdetett a Nébih
Első alkalommal hirdette meg országos meseíró pályázatát a Nemzeti Élelmiszerlánc- biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja, hogy a fiatalok kreativitásán keresztül hívja fel a figyelmet az élelmiszerpazarlás problémájára. A hivatal június 1-ig még várja az alkotásokat. A „Falatnyi történetek: Mesék maradék nélkül” pályázat legkiemelkedőbb alkotásai mesekönyvgyűjteményben is helyet kapnak.
A mesék világa mindig is fontos szerepet játszott a gyerekek képzeletének fejlesztésében, miközben értékeket és tanulságokat közvetít. A Maradék nélkül program meseíró pályázata arra ösztönzi a fiatalokat, hogy saját történeteiken keresztül fogalmazzák meg a fenntarthatóság és az élelmiszerpazarlás elleni küzdelem fontosságát. Az élelmiszerpazarlás ugyanis világszintű probléma: a globálisan megtermelt élelmiszer harmada, mintegy 1,3 milliárd tonna kerül a szemétbe évente. Magyarországon a háztartásokban fejenként átlagosan 62 kg élelmiszerhulladékot termelünk egy évben, amelynek 41%-a egy kis odafigyeléssel elkerülhető lenne.
A Maradék nélkül program kiemelten fontosnak tartja a gyermekes háztartások megszólítását. A kisgyermekes családokban ugyanis az étkezések megtervezése sokszor nehezebb, hisz a gyerekek könnyen ráunnak az ételekre, gyakran hazaviszik az uzsonnát is, ami mind növeli a feleslegesen kidobott élelmiszerek mennyiségét. Biztató jel e téren, hogy a Nébih háztartási hulladékfelmérésének adatai szerint 2019 és 2023 között 13,5%-kal csökkent az élelmiszerpazarlás az iskolás gyermeket nevelő magyar családok körében. E kedvező tendencia fenntartása, fokozása érdekében különösen fontos, hogy otthon minél több szó essen a pazarlás megelőzéséről. Ráadásul mindez a gyerekek felé pozitív megerősítés formájában történjen, játékos feladatokon keresztül vagy akár a kreatív írás segítségével. Ennek jegyében hirdette meg a Nébih meseíró pályázatát.
A felhívásra három korosztályban várják az alkotásokat: alsó tagozat, felső tagozat és középiskola. A beküldött meséket szakmai zsűri értékeli, amely figyelembe veszi az eredetiséget, a történet kreativitását, a fenntarthatósággal való összhangot és a mesei eszközök használatát. A legjobbnak ítélt pályamunkák szerzői értékes nyereményekben részesülnek, valamint történeteik a Nébih által összeállított mesekönyvben is megjelennek. A helyezettek mellett a legaktívabb iskolát és a közönség kedvenceit is díjazzák.
A pályaművek beküldési határideje: 2025. június 1. A részletes pályázati kiírás elérhető a maradeknelkul.hu weboldalon. Remélhetőleg a pályázat révén gyermekek és fiatalok jelentős számban ismerhetik meg az élelmiszerpazarlás csökkentésének fontosságát, miközben meséikkel izgalmas és tanulságos történeteken keresztül inspirálják az olvasókat.
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: megnyugtató eredményt hozott a tokaji borvidéken lévő borkimérő egységek vizsgálata
Néhány szabálytalanság – mint például a termékkísérő dokumentum hiányos vezetése,…
Tovább olvasom >Friss és ropogós: hónapos retket termesztett a Szupermenta a szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomáson
A Szupermenta tavaszi terméktesztjén vizsgált retekvetőmagokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal…
Tovább olvasom >Új fejlesztés: folyamatos az eGN szinkronizálás
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 2025-ben is biztosítja az Egységes Kérelem…
Tovább olvasom >További cikkeink
A „zsugorodó termékek” nyomában – Magyarország élen jár a shrinkflation szabályozásban
A DLA Piper legfrissebb jelentése, az International Shrinkflation Guide, átfogó…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: Beruházunk, mégsem haladunk
A GKI az elmúlt időszakban átfogó elemzéssorozatot készített a magyar…
Tovább olvasom >Átalakuló ízlés, növekvő kihívások – ilyen sörös évre készülhetünk 2025-ben
Bár 2024-ben 2,8%-kal bővült a hazai sörpiac, 2025 első hónapjai…
Tovább olvasom >