Európai túltermelés sújtja a magyar almatermelőket

Szerző: trademagazin Dátum: 2016. 03. 24. 11:30

A tejágazat és a sertéstartók után most az almatermelők kerültek nehéz helyzetbe az európai túltermelés miatt – írja a Magyar Idők. Az orosz embargó nyomán bennragadt lengyel alma az utóbbi hetekben ellepte a piacot, így a felvásárlási árak még a tavalyi szintnél is alacsonyabban vannak. A hazai hűtőházakban még mindig jelentős mennyiségű gyümölcs vár arra, hogy a boltokba kerüljön, kereslet hiá­nyában ugyanakkor félő, hogy végül mélyen ár alatt kell majd alkut kötniük a termelőknek.

alma

A 2014-ben bevezetett orosz importtilalom újabb hulláma érte el hazánkat, a tej és a sertés után most az almánál okoz gondokat az európai túltermelés. Az elmúlt hetekben nagy mennyiségű lengyel alma árasztotta el a piacot, az árak ezért most még a tavalyinál is alacsonyabb szintre kerültek. Takács Ferenc, az Alma Terméktanács elnöke lapunknak elmondta: ősszel viszonylag jó áron tudták értékesíteni az almát a termelők, a fogyasztói alma és az ipari feldolgozásra szánt gyümölcs ára is magasabb volt. Bár a legtöbben arra számítottak, hogy tavasszal, a tárolás után drágábban tudják majd eladni a gyümölcsöt, a gazdálkodók számításai az idén nem jöttek be. A lengyel importalma ugyanis az egész kontinensen leszorította az árakat. A szakember szerint a betárolt alma mennyisége az idén nem nagyobb, mint más években, a probléma az, hogy nincs kereslet a magyar árura. Az olcsó lengyel alma miatt a román piacot is elveszítettük, szinte alig akad felvásárló, aki hazánkból szerzi be a gyümölcsöt – jegyezte meg. Egyes becslések szerint februárban mintegy 1,2 millió tonna volt a lengyel raktárakban, amit most rázúdítanak egész Európára.

A hazai mellett az osztrák és más uniós tagállamok termelői is aggódnak. A gyümölcsöt ugyanis a korszerűtlen tárolókban nem lehet sokáig tartogatni, a legtöbb tételtől hamarosan meg kell szabadulniuk. Ráadásul az alma eltarthatóságának a tavalyi aszályos nyár sem tett jót, az extrém meleg és csapadékszegény időjárás különböző élettani betegségeket okoz az almánál. Jobb helyzetben vannak azok a termelők, akik korszerű, szabályozott légterű tárolóval rendelkeznek, a betárolt alma pedig jó minőségű, ők akár júniusig is várhatnak az értékesítéssel. Kérdéses ugyanakkor, hogy a lengyel utánpótlás mikor fullad ki és hogyan alakulnak az árak ezután.
Jelentős mennyiségű magyar termés maradhat a raktárakban

Az árak egyébként nagyban függnek a minőségtől és a fajtától is. Van olyan alma, amit hazai hűtőházakból hatvan forintért visznek el, míg olyan tétel is akad, amit 120 forintért is el lehet adni – hívta fel a figyelmet Takács Ferenc. A boltokban ugyanakkor hiába keresnénk az olcsó almát, a kereskedők az alacsony felvásárlási árak ellenére sem adják olcsóbban a gyümölcsöt.

Enyhítheti a gazdák kárát, hogy néhány hazai léüzem jelezte: április első hetében kinyitnak és elkezdik a hűtőházakban megromlott alma feldolgozását. Mindez azonban csak tűzoltásra elég, a léalma kilójáért ugyanis a tavalyi árak csupán felét kínálják most a feldolgozók. Takács Ferenc szerint a kilónkénti 20 forintos ár sok esetben a tárolási költségeket sem fedezi. Igazi megoldást a belső piac védelme jelentene. Bár az európai uniós szabályok nem teszik lehetővé, hogy a lengyel almát teljes mértékben kizárjuk a piacról, annyit megtehetünk, hogy kellő szigorral ellenőrizzük, az ide érkező tételek után megfizetik-e az áfát és a szállítmányok dokumentációja is rendben van-e – jegyezte meg. (Magyar Idők, Köpöncei Csilla)

Kapcsolódó cikkeink