Emelkedett az euróövezet külkereskedelmi többlete
Emelkedett az euróövezeti külkereskedelmi mérleg többlete februárban az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által hétfőn közzétett előzetes adatok szerint.
Februárban az euróövezet termékexportja szezonális kiigazítások nélkül számolva az egy évvel korábbihoz képest 1,6 százalékkal 189,3 milliárd euróra nőtt, importja viszont 1,0 százalékkal 166,3 milliárd euróra csökkent. Az euróövezet kereskedelmi mérlege így 23 milliárd euró többletet mutatott, szemben az egy évvel korábbi 18,5 milliárd euróval. Egy hónappal korábban, januárban 1,8 milliárd euróra rúgott a többlet.
Az euróövezet 19 tagállama 161,5 milliárd euró árukereskedelmi forgalmat bonyolított egymással, 0,6 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.
Az Európai Unió 27 tagállama a világ többi részébe 170,7 milliárd euró értékben exportált javakat februárban, éves összehasonlításban 1,0 százalékkal emelkedett az érték. A termékimport viszont 2,8 százalékkal 148,3 milliárd euróra csökkent. Az Európai Uniónak 22,4 milliárd eurós külkereskedelmi többlete alakult ki februárban, míg egy évvel korábban 16,4 milliárd euró volt.
Az EU 28 tagállama 253,3 milliárd euró értékben kereskedett egymás között februárban, ami 1,0 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Az Egyesült Államokba 4,2 százalékkal 62,6 milliárd euróra nőtt az Európai Unió exportja az év első két hónapjában, importja pedig 1,0 százalékkal 38,8 milliárd euróra emelkedett. A többlet 23,8 milliárd euró lett, 2,1 milliárd euróval haladja meg az egy évvel korábbit.
Az EU Kínába irányuló áruexportja 3,6 százalékkal, 29,6 milliárd euróra, importja pedig 2,1 százalékkal 60,5 milliárd euróra esett január-februárban. A mérleghiány 30,9 milliárd euró volt, alig változott az egy évvel korábbi 31,1 milliárd euróhoz képest.
Magyarország áruexportja az Eurostat adatai szerint január-februárban 2 százalékkal, 18,6 milliárd euróra nőtt, míg importja 17,4 milliárd eurón stagnált. Az árukereskedelmi mérleg többlete 1,2 milliárd euróra rúgott, emelkedett az előző évi 900 millió euróhoz képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
2025. január 1-jétől kötelező feltüntetni a diófélék és szárított gyümölcsök származási helyét
A jövő év elejétől bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök csomagolásán…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >Több, mint 20 százalékkal magasabb a fokhagyma termelői ára
Az Eurostat adatai szerint a fokhagyma termése 5,2–7,1 ezer tonna…
Tovább olvasom >További cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Tippek a bankkártyás csalások elkerülésére az ünnepi forgatagban
A karácsonyi időszak a vásárlás öröméről szól, ám ilyenkor a…
Tovább olvasom >