Elemzők: a vártnál gyorsabban nőtt a kiskereskedelem
A vártnál gyorsabban nőtt júliusban a kiskereskedelmi forgalom az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatait kommentálták.
A KSH csütörtökön közzétett első becslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene júliusban 7,0 százalékkal nőtt a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt az előző év azonos időszakához képest.
Oszlay András, a Takarékbank osztályvezető elemzője írásos kommentárjában kifejtette: a vártnál gyorsabban bővült a kiskereskedelmi forgalom, felülmúlta az 5,8 százalékos elemzői konszenzust és a Takarékbank 6,3 százalékos várakozását. A kiskereskedelmi eladások továbbra is dinamikusan nőnek, amiben jelentős szerep juthat a kiskereskedelem fehéredésének is – vélekedett.
A két-három hónappal ezelőtti helyzettel szemben, amikor inkább csak az üzemanyag-értékesítés bővült dinamikusan, most az élelmiszer-eladások terén is felgyorsult a növekedés. Ez arra is utalhat az elemző szerint, hogy a vasárnapi pihenőnap az értékesítése volumenében eddig nem okozott számottevő hatást, az élelmiszer-eladások tetemes hányada ugyanis a törvény hatálya alá tartozó szuper- illetve hipermarketekben realizálódik.
A javuló munkaerőpiaci folyamatok és a 3 százalék körüli reálbér-növekedés miatt továbbra is nő a háztartások vásárlóereje, így a Takarékbank szerint az idei év átlagában a gazdasági növekedés legerősebb motorja a háztartások fogyasztásának bővülése lesz.
Balatoni András, az ING vezető elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme az év hátralévő részében is stabil marad, éves átlagban a bővülés 5,8 százalékos lehet. Hozzátette: jól megy a munkaerőpiac, a reálbérek 5 százalék felett emelkednek, az emberek optimisták a jövőt illetően. A vásárlóerő emelkedése egyre jobban begyűrűzik a kiskereskedelmi forgalomba és a fogyasztásba. A kiskereskedelmet fűtő tényezők közé sorolta a banki elszámolások kedvező hatását, a csökkenő hitelállományt. A háztartások a devizakitettségük csökkenése miatt a biztonsági tartaléknak képzett megtakarításukat is fogyasztásra költhetik – mondta.
Az ING vezető elemzője kitért arra is, hogy az online pénztárgépek bevezetése miatt a kiskereskedelmi forgalomban jelentős a fehéredés. A vasárnapi pihenőnap negatív hatása elmúlt, úgy látszik, hogy átrendeződött a magyar kiskereskedelem struktúrája, a háztartások és a boltok alkalmazkodtak az új szabályozáshoz, így ez már nem jelent kiesést – mondta.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára kiemelte: erős nyara volt a kiskereskedelemnek, ekkora növekedést nem vártak, a bővülés kiugróan magasnak számít.
A forgalom bővülésére ható tényezők közül a főtitkár a reálkeresetek növekedését, az online pénztárgépek bevezetésének a hatását, és a devizahitelesek mentőcsomagját emelte ki. Szerepet játszhatott a kiugróan magas növekedésben az alacsony bázis is, vagyis az, hogy tavaly nyáron nem mértek ekkora növekedést, például az élelmiszerkereskedelemben sem.
Az OKSZ várakozásai szerint az év egészében 5-6 százalékos lehet a növekedés, ami nagyon jó eredménynek fog számítani. Jelezte, hogy hullámzások a korábbi hónapokban is voltak, és lehetnek is, egyebek mellett az online pénztárgép-hatás szeptemberi kiesése miatt, mivel az átállás tavaly augusztusban befejeződött. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >9 százalékkal drágult a tölteni való paprika
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,28 ezer hektárról 90,61 ezer…
Tovább olvasom >KSH: 2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
A mezőgazdaság teljes kibocsátása 2024-ben 4,0 ezer milliárd forint felett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >