Egy év alatt 8,1 százalékkal nőttek az ipari termelői árak
A belföldi és az exportár változás eredményeként az ipari termelői árak 2010 decemberében az előző havihoz képest nem változtak, az egy évvel korábbihoz mérten 8,1 százalékkal emelkedtek – jelentette a a KSH.
A tavalyi év egészében az ipar átlagában a termelői árak 4,5 százalékkal, ezen belül a belföldi értékesítésben 7,3, az exportértékesítésben 1,9 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőttit.
A KSH közlése szerint az ipar belföldi értékesítési árai 2010 decemberében az előző havinál 0,1 százalékkal magasabbak voltak, a 2009. decemberivel összehasonlítva 11 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés forintban mért árai a 2010. novemberinél 0,1 százalékkal alacsonyabbak voltak, a 2009. decemberihez viszonyítva 5,5 százalékkal nőttek.
Az ipari termelői árak tavaly novemberben az előző havihoz képest 1,5, az egy évvel korábbihoz mérten 8,2 százalékkal nőttek. Január–novemberben az ipar átlagában a termelői árak 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőttit, ezen belül a belföldi értékesítésben 7, az exportértékesítésben 1,5 százalékkal nőttek.
2009 decemberében az ipari termelői árak az előző év azonos időszakához képest 1,3 százalékkal nőttek a belföldi árak 0,7 és az exportárak 1,7 százalékos emelkedésének eredményeképpen.
Egy évvel korábbi összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 9,9 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben, 31 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban, 21 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártásában, valamint 12 százalékkal a kohászat, fémfeldolgozásban nőttek az árak.
Kisebb, 6,5 százalékos áremelkedés történt az élelmiszer-ipari, 4,5 százalékos a villamos berendezés és 4,2 százalékos az egyéb feldolgozóipari termékek gyártásában. 2009 decemberéhez viszonyítva 2,8 százalékkal csökkentek az árak a textil- és bőriparban, 0,6 százalékkal a járműgyártásban, illetve 0,1 százalékkal a gyógyszergyártásban. A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 1,0 és 2,0 százalék között alakult – közli az mfor.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Tippek a bankkártyás csalások elkerülésére az ünnepi forgatagban
A karácsonyi időszak a vásárlás öröméről szól, ám ilyenkor a…
Tovább olvasom >