Létezik-e kintlévőségek nélküli vállalat?
Minden pénzügyi vezető számára ismerős problémát jelent a lejárt számlák kezelése. Létezik-e egyáltalán kintlévőségek nélküli vállalat? Hogyan lehet megakadályozni, hogy a fennálló tartozások likviditási válságba sodorják a céget? Szakértő válaszol.
„Tevékenységi szektortól és cégmérettől független a tartozások megléte. Teljesen nulla kintlévőség nagyon kevés vállalatnál fordul elő” – felelte kérdésünkre Üveges Judit, a Magyarországon közel 25 éve tevékenykedő Intrum Justitia fogyasztói és kereskedelmi értékesítési vezetője.
A kintlévőségek kényszerpályára állíthatják a cégeket, aminek a vége bevételkiesés, a fejlesztések elhalasztása vagy akár létszámleépítés is lehet. A szakértő kiemelte, hogy nemzetközi kutatásuk adatai azt mutatják, hogy a cégek negyede érzi úgy, hogy a késve fizetett számlák a túlélésüket veszélyeztetik. „Ez az adat önmagában is jól jelzi, mekkora jelentőséggel bír a vállalatok életében a kintlévőségek hatékony kezelése.”
Hogyan lehet kezelni a tartozásokat? Üveges Judit szerint három út is kínálkozik. Az egyik lehetséges megoldás a kintlévőségek házon belüli kezelése, de így előfordulhat, hogy erőforrást vonunk el más területektől. Azaz végső soron költségesebb lehet a munkatársakra szignálni e feladatot, mint bevonni egy harmadik felet, egy professzionális követeléskezelőt. Harmadrészt jogi útra is lehet terelni az ügyet. Ez az út azonban lassú és költséges lehet, és sokan úgy is belevágnak, hogy előzetesen nem járták körbe, van-e értelme egyáltalán elindítani.
A tartozások kezelésével nem érdemes várni, hiszen a Magyarországra vonatkozó kutatási adatok alapján a 90 napnál nem régebbi tartozások kétszer nagyobb eséllyel hajthatók be, mint az annál régebb óta fennálló követelések – jegyezte meg Üveges Judit. Érdemes tehát azonnal szakértői segítséget választani, így elkerülhető a financiális válság.
„Mindig hangsúlyozzuk ügyfeleinknek: minden eset más és más, ezért nem szabad sablon alapján megközelíteni a tartozások kérdését, mi sem tesszük. Egy azonban általánosan igaz: nem érdemes egy percet sem várni.” (x)According to Judit Üveges, head of B2C and B2B sales at debt collection specialist Intrum Justitia, there are very few companies which aren’t owed to. It can cause liquidity problems to a company if partners don’t pay their debts, plus the collection of money must also be managed. The best solution is to have debts managed and collected by a specialist, because in-house debt collection management takes away resources – both human and financial – form other important company units.
There is no point in waiting too long with debt collection: research data on Hungary reveal that the chances for collecting a debt are twice as big in the cease of receivables younger than 90 days. Ms Üveges added: each case is different, so debt collection can’t be done using a general strategy – personalised solutions are needed, and this is exactly what Intrum Justitia provides partners with, (x)
Kapcsolódó cikkeink
Intrum: az európai recesszió a legnagyobb veszély a magyar cégek szerint
A koronavírus-járvány következtében az európai szintű recessziót tartják a legnagyobb,…
Tovább olvasom >Új üzletfejlesztési és értékesítési igazgató az Intrum Justitiánál
Februártól Deszpot Károly lett az Intrum Justitia üzletfejlesztési és értékesítési…
Tovább olvasom >Új üzletfejlesztési és értékesítési igazgató az Intrumnál
Deszpot Károly évtizedes cégvezetői múlttal és több éves követeléskezelési tapasztalattal…
Tovább olvasom >További cikkeink
A kártyás fizetés ma már alapelvárás a kereskedőktől
„A kártyaelfogadás ma már olyan, mint egy közműszolgáltatás: alapelvárás. Aki…
Tovább olvasom >Rekordösszegű adomány a P&G paralimpikonokat támogató kampányában
Több mint húszmillió forint gyűlt össze A Mindennapok Bajnokai elnevezésű…
Tovább olvasom >Hordható és okosotthon eszközökkel kér még nagyobb teret a Cellect Hungary
A magyar mobiltechnológia piac egyik meghatározó disztribútora, a Cellect Hungary,…
Tovább olvasom >