A borhűtő – mint szinte minden más konyhagép – kiválasztásának alapja az, hogy pontosan tudjuk, milyen igényeknek kell megfelelnie. Ahogy lenni szokott – az olcsó hosszú távon drágábbnak is bizonyulhat!Mivel a bor él, s palackozása után is érlelődik, így az elfogyasztásáig a tárolás során a lehető legtökéletesebb klímát és környezetet kell biztosítanunk.
A fejlett borkultúrához a borhűtő is hozzátartozik, s talán nem véletlen, hogy divatja Franciaországból kiindulva kezdett elterjedni, méghozzá először a háztartásokban. A vendéglátó-ipari borhűtők már nagyobb igénybevételre készülnek: gyorsabban hűtenek, s elviselik a gyakori ajtónyitásokat is.
Az „ipari” kategóriában kétféle berendezés kapható, az egyikben mindenütt azonos a hőmérséklet – ez a pincét imitálja, amihez a megfelelő páratartalom is hozzátartozik. Ezt többnyire úgy oldják meg, hogy a hűtés során keletkezett kondenzvizet a készülék benntartja a légtérben, ott lávakőre csöpögteti, aminek a felületéről elpárolog, így alakul ki a megfelelő páratartalom. A másik típusban a különböző polcokon – a különféle bortípusok hűtési igényének megfelelően – más és más a hőmérséklet; ezekben a felszolgálás előtt kell tárolni a borokat. Az alsó polc a leghidegebb -4–6°C, ahol a pezsgőket tárolják, majd felfelé haladva polconként általában 2°C-kal nő a hőmérséklet 16–18°C-ig. Ennek megfelelően sorban a fehér-, a rozé, a fiatalabb, majd a testesebb vörösborok kerülnek a polcokra.
A készülékek két módon romolhatnak el: nem hűtenek, vagy túlhűtenek. A borhűtők esetében ez utóbbi ellen is védekezni kell, lévén +2°C alatt a bor szétfagy, és veszít az élvezeti értékéből. Ezért a szabályozórendszer nem engedi a kritikus érték alá esni a hőmérsékletet. Egy professzionális borhűtő amellett, hogy állandó hőmérsékletet és páratartalmat biztosít, az ajtaján található üveg segítségével kiszűri a káros UV-sugarakat is. A hűtőkompresszor, illetve -aggregátor a „háztól” elszigetelendő, míg az antivibrációs technológia megakadályozza a borok rázkódását.
A piacon nem kis választékban kaphatók a termoelektromos hűtők is, amelyek egyaránt óvják a bennük tárolt bort és a környezetet, mert nincs bennük kompresszor, és a technológia hűtőfolyadék nélkül biztosítja a borok hűtését. Ezek tárolási kapacitása viszont általában jóval kisebb a kompresszoros hűtőkénél.
Ma már minden, magára valamit is adó étteremben van borhűtő, ám Tóth László, a speciális borhűtőket forgalmazó Nivetta Kft. ügyvezető igazgatója szerint még a magasabban pozicionált vendéglátóhelyeken is gyakran találkozhatunk esztétikailag nem a helyhez illő, kommersz borhűtőkkel.
A borhűtővel felszerelt éttermek döntő többsége borkereskedővel áll kizárólagos szerződéses kapcsolatban, a borhűtőt a szerződés szerint a borkereskedő szállítja – magyarázhatjuk talán az előbbi gondolatmenetet Hamkó Gábor, a Dunavox Kft. ügyvezetőjének szavaival –, és mivel a borhűtő a borkereskedők költsége, alapvetően a bekerülési költség a meghatározó a választásnál.
A borhűtők gyakorlatilag tetszőleges külsővel választhatóak: különféle színű, anyagú burkolattal, üvegajtóval, fapolccal kínálják őket a forgalmazók. Ahhoz, hogy valaki teljes mértékben fel tudja mérni egy professzionális borhűtő előnyeit üzlete számára, nemcsak a minőségi borokra kell rálátással lennie, de emellett a belsőépítészet területére is – véli Tóth László. A „jobb” éttermeknek van saját vagy külső munkatársuk, akinek speciálisan a borkínálat kiválasztása a feladata. Ezek a szakemberek rendszerint tájékozottak a borhűtők területén is. Pontosan ismerik azok funkcióit, ám mivel ők nem műszaki szakemberek, belsőépítészek vagy dizájnerek, ezért gyakran ebben a témakörben segítségre szorulnának. Ennek ellenére – fájlalja a szakember – a forgalmazótól ritkán kérnek tanácsot, támogatást. Mint ahogy a borhűtő megjelenésén való alakítást (például az enteriőrhöz illő színre festést) sem – teszi mindehhez Hamkó Gábor.
Igazi újdonságot a borhűtők világába az elmúlt években a boradagolós hűtők hoztak. Ezeknek a rendszereknek a lényege, hogy nitrogént fecskendeznek a felbontott palackokba, így jóval hosszabb időre akadályozzák meg a bor oxidációját, mint a hasonló funkciójú hagyományos eszközök. Ilyeneket ma, tudomásunk szerint két cég forgalmaz Magyarországon. A két rendszer ára közötti különbség egyrészt a kapcsolható funkciókkal magyarázható, másrészt azzal, hogy igényelnek-e installációs és karbantartási munkákat.
I. T.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Eladták a Hot Ones-t gyártó First We Feast stúdiót – Soros György cége is az új tulajdonosok között
A Buzzfeed 82,5 millió dollárért (több mint 32 milliárd forintért)…
Tovább olvasom >Az ételárus nehéz kenyere – A nap videója
A film információi szerint 10 dollárcent egy adag ebből az…
Tovább olvasom >