Biosörfőzdét avattak Gyulaváriban
Biosörfőzdét avattak Gyulaváriban pénteken, amelynek tervezett kapacitása évi 100 ezer liter sör lesz.
Ráki Zsolt, a magyarországi magánszemélyek tulajdonában álló Körös-Maros Biofarm Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy az új sörfőzde kialakítása 200 millió forintba került. Ebből 90 millió forint kormányzati és uniós támogatás, a fennmaradó 110 millió forint pedig saját forrás volt.
A termék kizárólag bioalapanyagokból készül, vagyis minden alkotórésze, alapanyaga ökológiai gazdálkodásból kerül ki, amit szigorú eljárások mentén készült tanúsítások is bizonyítanak – mondta.
A cég elsősorban a magyar piacon, áruházláncoknak, kívánja értékesíteni a sört.
Kis Miklós, az Agrárminisztérium vidékfejlesztéséért felelős államtitkára az MTI-nek azt mondta, hogy a kormány által kidolgozott vidékfejlesztési programmal az ökogazdálkodók és az élelmiszer-feldolgozók is nagy lehetőséget kaptak.
A kormány 2015-2016-ban mindkét pályázati felhívással lehetőséget adott arra, hogy a vállalkozások forráshoz jussanak. Az ökológiai gazdálkodásban cél, hogy a fejlesztési ciklus végére 60 milliárd forintot lehessen kifizetni. Az élelmiszer-feldolgozás területén pedig a vidékfejlesztési programban összességében „mintegy 200 milliárd forinttal fognak hozzájárulni” a mezőgazdasági termékek minél nagyobb hozzáadott-értékének növelése érdekében – közölte.
Kis Miklós elmondta, hogy a nyár végére várhatóan dönteni tudnak az év első három hónapjában benyújtott támogatási kérelmekről, ami az ökogazdálkodók és élelmiszer-feldolgozók további 50 milliárd forintos támogatását jelentené.
Az államtitkár reményét fogalmazta meg, hogy a következő uniós fejlesztési ciklusban is rendelkezésre állnak majd ilyen források a gazdálkodóknak.
„Nem mindegy ezért, hogy május 26-án többségbe kerülnek-e azok, akik meg kívánják őrizni az agrártámogatásokat és a vidékfejlesztési forrásokat” – szögezte le.
Az 1990-ben alakult Körös-Maros Biofarm Kft. növénytermesztéssel és állattenyésztéssel is foglalkozik. Több mint 1600 hektáron folytat bionövény-termesztést, illetve kétezer darabos szarvasmarha-állománya van, fele-fele arányban fejőstehén- és növendékmarha. Évente 6,5 millió liter biotejet állítanak elő, amelynek nagyobb részét kilenc országba exportálják.
A cégcsoport 105 embert foglalkoztat, árbevétele 2017-ben egymilliárd forint volt, 2018-ban pedig már másfél milliárd. Az idei cél ennek az összegnek a stabilizálása – mondta Ráki Zsolt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
2027-re 500 ezer hektárra emelkedhet az ökológiai gazdálkodás területe
A jövő évtől induló támogatási programok újabb lendületet adhatnak a…
Tovább olvasom >Az innovációnak és a tudásátadásnak a fenntarthatóság növelésében is komoly szerepe van
Szükséges az agráriumban a modern technológiák és a fenntartható gyakorlatok…
Tovább olvasom >Bio vagy nem bio? ‒ Ne féljünk kérdezni!
Az Unió és a magyar kormány közös törekvése, hogy minél…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Tíz millió forintnyi tetőcserepet ajánlott fel a törökbálinti Tábitha Hospice Ház építéséhez a Wienerberger
Tizenharmadik alkalommal indult el a „Jónak lenni jó!” adománygyűjtő aktivitás,…
Tovább olvasom >