Az export élénkülése esetén javulhat a külkereskedelmi mérleg
A belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése várhatóan továbbra is elmarad az exportétól. A kivitel kedvező körülmények esetén az év végére élénkülhet, ami javíthatja a külkereskedelmi mérleget az MTI által megkérdezett elemző szerint. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly novemberben is többlettel zárt a külkereskedelem.
A tavaly január-novemberi export értéke 74,6 milliárd euró (21 635 milliárd forint), az importé 67,9 milliárd euró (19 688 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 6,7 milliárd eurót (1947 milliárd forintot) tett ki, 59 milliárd forinttal többet, azonban az árfolyamváltozás miatt euróban mérve 23 millióval kevesebbet, mint 2011 azonos időszakában.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 6,0 százalékkal nőtt, míg az importé 5,6 százalékkal csökkent 2011 január-novemberhez képest. Az árufőcsoport kivitelében meghatározó súlyú gabona és gabonakészítmény exportvolumene a teljes időszakot vizsgálva csaknem hetedével nőtt, bár az utóbbi két hónap kiszállításai számottevő csökkenést mutattak, főként a kukoricaexport markáns visszaesése miatt – közölte a KSH.
Egyszámjegyű volt a bővülés a tej, tejtermék, tojás, a zöldségféle és gyümölcs kivitelében, elsősorban a régi tagállamokkal bonyolított kereskedelemnek köszönhetően, ugyanakkor behozataluk nem érte el a tavalyi szintet.
Nagyjából a várakozásoknak megfelelően alakultak a külkereskedelmi termékforgalom adatai – közölte Németh Dávid, az ING Bank elemzője.
A részletekről szólva kifejtette: jelentősebb visszaesés történt a múlt év első tizenegy hónapjában a gépek és szállítóeszközök területén, a feldolgozóipar azonban viszonylag jól teljesített, és az élelmiszerpiacon is javulás volt. Az elemző szerint az adatokból az is látszik, hogy a gyengébb hazai növekedéshez jóval kevesebb nyersanyagra is volt szükség. Mindez nagyjából beleillik az előző hónapok trendjébe – fogalmazott.
Németh Dávid elmondta: erre az évre az valószínűsíthető, hogy szinten marad a külkereskedelmi többlet, illetve kedvező körülmények esetén a megélénkülő export javíthatja.
Az import várhatóan továbbra is alacsony lesz, miután alig van hitelkihelyezés, ami a beruházásokhoz szükséges lenne, és a fogyasztás is alacsony. Az exportnál az év vége felé várható javulás, ha az európai gazdaság beindul, és akkor megnő a magyar termékek iránti kereslet, illetve beérnek a hazai autóipari beruházások – mutatott rá az elemző.
Az NGM az MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében kiemeli: a tavaly októberi dinamikus kiviteli és behozatali bővülés után novemberben csökkenést regisztráltak a külkereskedelmi termékforgalomban, de a termékforgalom többlete az év tizenegyedik hónapjában is jelentős volt, értéke 186,7 milliárd forintot, azaz 659,5 millió eurót tett ki.
A múlt év első tizenegy hónapjában a legfontosabb kereskedelmi partnerek, az EU tagállamai felé a kivitel volumene 1,5 százalékkal bővült, ugyanakkor az import 2,7 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg aktívuma így ezekkel az országokkal szemben 118 milliárd forinttal csökkent, azonban még így is igen jelentős, 2 588 milliárd forintot ért el – közölte a tárca.
Az EU-n kívüli országokkal való kereskedelem mérlege javult, január-november között az egy évvel azelőttinél 177 milliárd forinttal kevesebb, 641 milliárd forint volt a hiány. A deficit csökkenésének hátterében az export 1,4 százalékos növekedése és az import 4,7 százalékos csökkenése állt – mutatott rá az NGM. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >Tippek a bankkártyás csalások elkerülésére az ünnepi forgatagban
A karácsonyi időszak a vásárlás öröméről szól, ám ilyenkor a…
Tovább olvasom >