Az egész Föld élelmezésére hat az ukrán háborús helyzet
Ukrajnában már csaknem 140 ezer négyzetkilométernyi területet aknásítottak el, ami nagyobb, mint egész Nagy-Britannia. Az aknamezők felszámolása nemcsak Ukrajna újjáépítését akadályozza, hanem globális élelmiszerválságot is okozhat, hiszen a világ egyik legfontosabb mezőgazdasági termelő területeit érintik a háború következményei. A The Economist szerint a robbanószerkezetek eltávolítása történelmi léptékű befektetéseket és szemléletváltozást igényel, amely több mint száz évig eltarthat, ha a jelenlegi módszerekkel folytatják – írja az Infostart.
A probléma gyökerei 2014-ig, a Krím orosz bekebelezéséig nyúlnak vissza, de a 2022-ben kirobbant háborúval a helyzet tovább súlyosbodott. Az orosz inváziós erők visszavonulásukat követően hatalmas területeket aknásítottak el, hogy lassítsák az ukrán előrenyomulást. A világhírű termékeny ukrán földek így nemcsak aknák, hanem fel nem robbant bombák, rakéták és gránátok csapdáivá váltak.
Ezek a robbanószerkezetek hosszú távon is veszélyt jelentenek, hiszen bármikor felrobbanhatnak. A mezőgazdasági termelés ellehetetlenült ezeken a területeken, ami évente több mint 11 milliárd dolláros kiesést jelent Ukrajna gazdaságának, ami az ország GDP-jének 5,6 százaléka. A legnagyobb csapás az ukrán gabonaexportot érte: a háborút megelőző évekhez képest 13,2 százalékkal csökkent a búza és kukorica kivitele, ami 8,9 milliárd dolláros veszteséget okozott. Mindez nemcsak Ukrajnára, hanem az élelmiszer-behozatalra szoruló afrikai és ázsiai országokra is súlyos következményekkel jár, ahol a háború előtti időszakban a gabona 90 százaléka Ukrajnából származott.
A Világbank becslése szerint az aknamentesítéshez legalább 34,6 milliárd dollárra lenne szükség, de a jelenlegi módszerekkel ez száz évnél is tovább tartana. Az ukrán kormány célja, hogy tíz éven belül a területek 80 százaléka újra művelhető legyen, amihez évente 2,8 milliárd dollárra lenne szükség.
Az ukránok már hozzákezdtek a mentesítési munkálatokhoz, és eddig 35 ezer négyzetkilométernyi területet tettek újra művelhetővé. Azonban a rendelkezésre álló anyagi források korlátozottak, így a folyamat lassan halad. A Tony Blair Institute (TBI) szerint az aknamentesítés felgyorsítása nemzetközi összefogást igényel, és két pénzügyi modell is segíthet. Az egyik a magántőke bevonása kötvények kibocsátásával, míg a másik hosszú lejáratú államkötvények kibocsátására épülne, amelyeket külföldi kormányok vásárolnának meg.
Az anyagi támogatás mellett az ukránok új technológiai megoldásokkal, például drónokkal és mesterséges intelligenciával is kísérleteznek, hogy gyorsítsák a folyamatot. A drónok felderíthetik az aknák helyét, a mesterséges intelligencia pedig segíthet azok felismerésében, így csökkentve az emberi élet kockázatát.
Az aknamezők felszámolása globális jelentőségű kérdés, hiszen Ukrajna gabonatermelésének visszaállítása nélkül emberek százmillióinak élete kerülhet veszélybe világszerte.
Kapcsolódó cikkeink
Az idei aszály a konzervipar teljesítményére is negatív hatással volt
Közepes csemegekukorica-termést és gyenge zöldborsótermést vásárolhatott fel idén a hazai…
Tovább olvasom >Átmeneti finomhangolás az eGN műveleti kódtárán
A korábban megvalósult kódtárfrissítést követően a beérkező visszajelzések alapján a…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: a talaj egyre mélyebb rétegei töltődnek nedvességgel
Elkezdődött a talaj őszi feltöltődése, egyre mélyebb rétegekbe jut a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az Európai Bizottság egy évvel elhalasztaná az EUDR bevezetését
Tegnap az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Európai Unió Erdőirtás-mentes…
Tovább olvasom >Íme a legvilágpiacképesebb magyar e-kereskedők
Első alkalommal adták át a HungarEcomm Stars Díjat, Magyarország legkiemelkedőbb,…
Tovább olvasom >Magyarország átvette a Békekenyér-kezdeményezés elnökségét Németországtól
Jövőre Magyarország látja el a berlini fal leomlásának emlékére Németország…
Tovább olvasom >