Az Agrárkamara szerint kiteljesedett a mezőgazdasági válság
Nagy a baj a mezőgazdaságban: a gazdasági válság igazából most érte el az ágazatot, amelyet tetéz a hitelezés szinte teljes leállása és a termékpiac teljes pangása – állapította meg szeptember 22-i ülésén a Magyar Agrárkamara elnöksége.
Hónapok óta pang a gabona, a gyümölcs, a tej piaca, ehhez csatlakozott most a szőlő és az alma, illetve a repce és a napraforgó. Az árak nyomottak, a bevétel nem fedezi a kiadásokat – már ott, ahol van értékesítési lehetőség. A termelők több százmilliárd forint bevételcsökkenést szenvednek el tavalyhoz viszonyítva. Ezt nem lehet pótolni hitelből sem, mert a bankok nem adnak kölcsön, annak ellenére nem, hogy a Magyar Fejlesztési Bank keretein belül elméletileg 50 milliárd forint áll e célra rendelkezésre.
Hiába vannak tele a magtárak, a pincék, a gyümölcs és zöldségtárolók, a terményt értékesíteni alig lehet, azt is csak nyomott áron, veszteséggel. A megyei agrárkamarák elnökei a gabonapiac stabilizálása érdekében felszólítják a magyar kormányt, hogy kezdjen állami gabonafelvásárlásba. Megerősítették továbbá korábbi álláspontjukat, miszerint Brüsszelnek ismét intervenciót kellene alkalmaznia a kukorica esetében is.
A köztestület ragaszkodik ahhoz, hogy Brüsszelnek le kell állítania a tej termelési kvótáinak további növelését, előre kell hoznia az ágazatnak szánt támogatások kifizetését és azokat 50 százalékkal kell emelnie.
Ebben a helyzetben az ágazat nem engedheti meg magának, hogy lemondjon magyar költségvetési támogatásokról. A gond akkora, hogy a jövő évi termést veszélyezteti: a termelők kényszerből ott takarékoskodnak, ahol nem lenne szabad: a szokásosnál jóval kevesebb műtrágyát, növényvédő szert és fémzárolt vetőmagot használnak az őszi vetések során.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >