Augusztusban nem változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint augusztusban az üzleti szféra kilátásai júliushoz képest csak hibahatáron belül romlottak, de a lakosság kissé optimistább lett. Így a GKI konjunktúraindexének értéke lényegében nem változott júliushoz képest. A cégek foglalkoztatási szándékai enyhén romlottak, áremelési tervei viszont nem változtak érdemben. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága határozottan csökkent az előző hónaphoz képest.
A vállalati és lakossági kilátások összefoglaló mutatója, a GKI konjunktúra index augusztusban gyakorlatilag nem változott az előző hónaphoz képest. A GKI üzleti bizalmi index, a vállalkozói szektor kilátásait kifejező mutató hosszabb ideje egy meglehetősen szűk sávban mozgott. Az index az aktuális hónapban fél ponttal csökkent, így ebből augusztusban sem tört ki – azaz a trendforduló még várat magára. Augusztusban az ágazat bizalmi indexek csak a statisztikai hibahatáron belül mozdultak el, a kereskedelmi és az építőipari felfelé, az ipari és a szolgáltatói szektoré lefelé. Továbbra is az éptőiparból érkeznek a leginkább pesszimista hírek. Az iparban a rendelésállomány értékelése kissé romlott, a saját termelésű készletek megítélése és a következő három hónapban várható termelési kilátás esetében nem történt változás. Az építőiparban a rendelésállomány értékelése érezhetően javult, de a foglalkoztatási várakozások romlottak. A kereskedelemben az előző három hónap üzletmenetével való elégedettség határozottan romlott, a készletek értékelése enyhén, a következő három hónapban várható megrendelések érezhetően javultak. A szolgáltató ágazatban a következő három hónapra vonatkozó foglalkoztatási tervek valamivel kedvezőtlenebbé váltak, míg az üzletmenet megítélése és a forgalmi várakozások alig változtak.
A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága augusztusban enyhén romlott júliushoz képest, de a létszám bővítését és csökkentését tervezők aránya hozzávetőleg most is megegyezik. Az üzleti szférában lényegében nem változtak az összesített áremelési tervek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága az előző hónappal összevetve érezhetően romlott.
A lakossági kilátások csak nagyon komótosan javulnak. A GKI fogyasztói bizalmi index augusztusban másfél ponttal emelkedett júliushoz képest, s ezzel héthavi csúcsra araszolt fel. A lakosság mind az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét, mind a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásait közepesen javulónak értékelte az előző hónaphoz képest, míg az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét stagnálónak gondolta. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése némileg javult. A fogyasztók inflációs várakozása valamelyest emelkedett, míg a munkanélküliség várható alakulását illető kilátás kissé kedvezőbbé vált az év hetedik hónapjához képest.
Kapcsolódó cikkeink
Varga Mihály: a magyar gazdaság kilátásai jók
A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom 2,5 százalékkal nőtt júliusban az előző év azonos időszakához viszonyítva
Júliusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,3,…
Tovább olvasom >NGM: júliusban is folytatódott a kiskereskedelmi forgalom növekedése
A kiskereskedelmi üzletek árbevétele egy év alatt 6,3 százalékkal emelkedett,…
Tovább olvasom >További cikkeink
A FAO élelmiszerár indexe enyhén csökkent augusztusban
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a magyar gazdaság kilátásai jók
A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés…
Tovább olvasom >KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >