Átadták a 2021-es Fenntartható jövőért díjakat

Szerző: Trademagazin Dátum: 2021. 10. 08. 10:11

Már most 1,2°C-kal magasabb a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti szinthez képest. Az ambíciók és tettek drasztikus felgyorsítására van szükség a Párizsi Megállapodás céljainak eléréséhez. Mi kell ahhoz, hogy a Covid által generált gyors digitális átálláshoz hasonlóan más területeken is azonos gyorsaságú változás történjen? Mit tesz ezért az üzleti szféra? A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) üzleti ebédjén került sor az üzleti szféra számára készült Vision 2050: Time to Transform átalakulási menetrend bemutatására, illetve a vállalati szféra által már megtett nettó zéró vállalások bemutatására.

A társadalmi felelősségvállalás a kulcs

A magyar GDP mintegy 30%-át megtermelő 109 tagvállalatot tömörítő szervezet idén ötödik alkalommal adta át a Fenntartható jövőért díjat Változásvezető, Vezető nő, Üzleti megoldás és Társadalmi felelősségvállalás kategóriában.

 Vision 2050: Time to Transform – itt a cselekvés ideje – Julian Hill-Landolt előadása

A WBCSD lefektette a rendszer átalakításának alapjait a Vision 2050: Time to Transform programban. Ahhoz, hogy egy olyan világ felé tartsunk, ahol több mint 9 milliárd ember él majd jóllétben, a bolygó keretein belül, megköveteli a vállalatoktól, hogy ambiciózus nettó nulla és természet-pozitív célokat tűzzenek ki, és ami ennél is fontosabb, hogy működési terveket dolgozzanak ki e célok elérése és alakítsanak ki együttműködéseket az egész értékláncon keresztül az átalakítás érdekében.

„A szokásos üzletmeneten való túllépés elengedhetetlen az átalakítás felgyorsításához. A vállalatvezetőknek három gondolkodásmód-váltást kell elfogadniuk: ki kell alakítani a valódi értékteremtést jutalmazó kapitalizmustösszpontosítani kell a hosszú távú ellenálló képesség kialakítására; és regeneratív megközelítést kell alkalmazni, azon túl, hogy nem okoznak több kártAz üzleti szféra vezető szerepet tölthet be, de együtt kell dolgoznia a tudományos szakemberekkel, a politikai döntéshozókkal, a finanszírozókkal és a befektetőkkel, a fejlesztőkkel és a fogyasztókkal, együtt kell megtervezniük a rendszerek átalakítását. Csak ez a soha nem látott szinteken történő együttműködés hozhatja meg a kívánt, gyors változást, amely ahhoz szükséges, hogy 2050-re minden ember jóllétben éljen a bolygó keretein belül” 

– mutatott rá Julian Hill-Landolt, a WBCSD igazgatója.

A BCSDH tagvállalatainak nagy részének van klímavállalása és 31%-ának már nettó zéró vállalása is

„Ez az év a cselekvés éve. Az országoknak el kell kötelezniük magukat a nettó zéró kibocsátás mellett 2050-ig. A glasgow-i COP26 előtt jóval ambiciózusabb nemzeti klímaterveket kell benyújtaniuk. Így kell tenniük a vállalatoknak is, ha meg akarják védeni az embereket, magukat és a gazdaságot a klímaváltozás katasztrofális következményeitől. Már nem lehet csak az alacsony karbonkibocsátás a cél, a klímasemleges működést kell elérni minél előbb, minden szinten új technológiai megoldásokra és a fogyasztási szokások gyors megváltoztatására van szükség.” – hívta fel a figyelmet beszédében Ifj. Chikán Attila, a szervezet elnöke. „Ehhez elengedhetetlenek az elkötelezett vezetők, változásvezetők, akik stratégiai szintre tudják emelni a fenntartható gazdasági működést. A BCSDH célja, hogy olyan modellváltások történjenek és olyan üzleti megoldások szülessenek Magyarországon, amelyek valódi hatással vannak a klímaváltozásra és más vállalatokra való kiterjesztésük révén valódi válaszokkal szolgálhatnak a hazai kihívásokra. A BCSDH küldetése, hogy támogassa tagvállalatait abban, hogy aktív formálói legyenek a szükséges változásoknak

 – tette hozzá.

 A program idei főtámogatója: Nestlé. Kiemelt támogatója: Deloitte, Sió-Eckes: további támogatói pedig: Alteo, E.ON, Folprint, Hungarocontrol, HVG, MOL, Leaseplan, Unilever voltak.

A BCSDH rendezvényei karbonsemlegesek, melynek támogatója: LeasePlan.

Fenntartható jövőért díj 2021 – vállalatok, vezetők a fenntarthatóságért

A BCSDH üzleti ebédjén került sor a 2021-es Fenntartható jövőért díj átadására is.

Márta Irén a BCSDH igazgatója, a szakmai zsűri egyik tagja kifejtette:

„2021-ben ötödik alkalommal hirdettük meg a BCSDH által alapított Fenntartható jövőért díjat. A pandémia kapcsán elindított Társadalmi felelősségvállalás kategóriát megtartottuk a korábbi Változásvezető, Vezető nő és Üzleti megoldás mellett. A pályázatokat olvasva örömmel láttuk, hogy a bár a vírushelyzet elhúzódása jelentős erőforrásokat vont el a vállalatoktól, mégis a fenntarthatóság számos területén jelentős előre lépések történtek.”

A Dr. Bartus Gábor, Krizsó Szilvia, Márta Irén, Salgó István és Ürge-Vorsatz Diána alkotta 5 tagú szakmai zsűri választotta ki a díjazottakat.

Változásvezető díj nyertese: Björn Claussen (BNP Paribas Magyarországi Fióktelepe)

 Vezető nő díj nyertesei:         Pálfalvi Zsuzsa (Graphisoft Park Services Kft.),

Urbán Katalin, Grundfos Magyarország Gyártó Kft.

Hevesi Nóra – Szigeti Barbara, TESCO Global Áruházak Zrt.

A legjobb Üzleti megoldás díjait:

Magyar Nemzeti Bank – „Zöld Program” finanszírozói oldal fenntarthatósági lehetőségeit átfogóan képviselő programja.

SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. – A Máltai Manufaktúra termékeinek értékesítésével megvalósított körforgásos üzleti modellje, amelynek a fenntarthatóság környezeti és társadalmi aspektusa is példaértékű.a TESCO Global Áruházak Zrt.  – TESCO a karbonsemlegességért, az élelmiszerhulladék-csökkentés kiterjesztéséből indult komplex programja nyerte,

A legjobb Társadalmi felelősségvállalás díjait:

Budapest Airport Zrt. – BUD Csoport Munkavállalóiért Alapítvány, a pandémia miatti drasztikus visszaesés idején a munkatársak tovább foglalkoztatására irányuló programja

Güntner-Tata Hűtőtechnika Kft. – 30 év 30 jótett a közösségért helyi cég felelősségvállalását helyi célokért jól példázó programja nyerte.

A díj idei fő támogatói: Legrand Kiemelt támogatói: Alteo, Essity voltak.

A díjazottakról részletesebben lejjebb olvashat.

Kapcsolódó cikkeink