Árrésstop: jelentős árcsökkenés az alapvető élelmiszereknél, de hosszú távú hatások kérdésesek
A magyar kormány március 17-én árrésstopot vezetett be 30 alapvető élelmiszer-kategóriában, amely több mint 1000 terméket érint. Az intézkedés célja az infláció mérséklése és a lakosság terheinek csökkentése.
Az első 48 óra tapasztalatai alapján az árak átlagosan 16%-kal csökkentek, egyes termékeknél pedig akár 64%-os áresés is megfigyelhető volt, ami jelentősen meghaladja a kormány által prognosztizált 10%-os csökkenést – írja az Index.
A kormány az árrésstopot az infláció megfékezése érdekében vezette be, miután a fogyasztói árak emelkedése januárban és februárban is magas szinten maradt. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint az intézkedés hatékonyan működik, és már az első napokban is jelentős árcsökkenést eredményezett. A miniszter ugyanakkor jelezte, hogy ha az árrésstop nem bizonyul elégségesnek, a kormány kész további lépéseket tenni, akár árstop bevezetését is fontolóra veszi.
Szakértői vélemények és potenciális hosszú távú hatások
Bár az árrésstop rövid távon jelentős árcsökkenést hozott, a szakértők óvatosságra intenek a hosszú távú hatásokkal kapcsolatban. Németh Dávid, a K&H Bank makrogazdasági elemzője szerint az intézkedés inflációra gyakorolt hatása korlátozott lehet, és ha valamennyire le is nyomja az élelmiszerek árát, a hatás legfeljebb egy-két hónapig lesz érezhető.
Egyes elemzők arra is figyelmeztetnek, hogy az árrésstop hosszú távon áremelkedéshez és boltbezárásokhoz vezethet. Az intézkedés ugyanis csökkenti a kereskedők profitját, akik ezt más termékek árának emelésével próbálhatják kompenzálni. Emellett a kisebb boltok számára a csökkentett árrés nehézséget okozhat, ami akár üzletbezárásokhoz is vezethet.
Az árrésstop bevezetése rövid távon jelentős árcsökkenést eredményezett az alapvető élelmiszerek piacán, ami kedvező a fogyasztók számára. Ugyanakkor a hosszú távú hatások még bizonytalanok, és fennáll a veszélye annak, hogy az intézkedés torzítja a piaci viszonyokat, ami később áremelkedéshez és a kiskereskedelmi szektorban nehézségekhez vezethet. A kormány és a szakértők folyamatosan figyelemmel kísérik az intézkedés hatásait, hogy szükség esetén további lépéseket tehessenek az infláció megfékezése és a gazdaság stabilitásának megőrzése érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
Zsigó Róbert: három hét után már 18,8 százalékkal olcsóbbak az alapvető élelmiszerek
A mérték nélküli profitéhség nem mehet a magyar emberek kárára…
Tovább olvasom >Álmukban nem gondolnák, mire használják a bankautomatákat
Az ATM-ek mindennapi életünk részei: gyorsan készpénzhez juthatunk, ellenőrizhetjük az…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára az árrésstop hatására
Az árréstop bevezetésének hatására érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára…
Tovább olvasom >További cikkeink
Vezetőváltás a Henkel magyarországi Consumer Brands üzletága élén
2025 április elsejétől Maurizio Salvaggio a Henkel Magyarország Consumer Brands…
Tovább olvasom >Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >